ГДБОП разкри 112 „мулета“

Конференция Банкеръ Киберсигурност Явор Колев ГДБОП

Големи български компании стават жертва на интернет кражби на големи суми от банковите им сметки заради лоша кибер култура. Отклоняват се суми от порядъка на 200 до  600 хиляди евро. А в световен мащаб престъпници са източили от фирмените сметки суми за над 1 трилион долара. Това обясни Явор Колев, началник на отдел „Киберпрестъпност” в ГДБОП.

Достатъчно е компютърът на счетоводител да бъде заразен с вирус, за да се промени номера на банкова сметка, към която се насочват преводите, извършвани от фирмата. Това става с помощта на „мулета”. „Мулето е човекът, който открива банкова сметка, по която се превеждат парите и неговата роля е да разкъса връзката между организаторите на престъпната дейност и жертвата, което затруднява полицията в проследяването на парите.

Едните мулета се набират чрез сайтове за обяви на работа, които след като получат парите ги превеждат в съответните сметки, а за „услугата” получават между 3 и 5% от сумата. Другият тип мулета са хора с нисък социален статус и бивши затворници, наемани от местни организирани престъпни групи”, обясни Колев.

В рамките на мащабна операция на ГДБОП са идентифицирани 112 финансови мулета, започнали са разследвания заедно с партньорски служби от Европейския съюз и САЩ. До момента са предотвратени щети за 500 хил. евро, около 1 млн. лева.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст