Консервативно-патриотични мухоморки

Министерски съвет - Петър Москов

Очевидно на мода отново идва консерватизмът. Не само в Европа махалото започва да се завръща от деформациите, до които доведоха абсолютно освободеният пазар и издигнатият в култ индивидуализъм, към традиционализма и християнските ценности. У нас в последно време политическите проекти, наричащи се консервативни, взеха да никнат като гъби. Лошото е, че всички те са по-скоро мухоморки.

Първи евродепутатът Николай Бареков и лидерът на  "Атака" Волен Сидеров заговориха за някакво ново патриотично-консервативно обединение, което да се яви на евроизборите догодина с амбицията да вкара четирима представители в Европейския парламент. Двамата направиха и конференция на тема "Обединеният консерватизъм – ключовата посока в развитието на България". От партията на Бареков "Презареди България" (бивша "България без цензура")  уточниха, че форумът се организирал от групата на Европейските консерватори и реформисти в Европейския парламент, чийто член е Бареков. В средата на октомври последният заведе новия си съюзник Сидеров в Кишинев на среща на високо ниво на Алианса на консерваторите и реформистите в Европа (АКРЕ). В молдовската столица "Атака" официално е подала писмо за намерение за членство в АКРЕ.

В същото време от патриотичните среди твърдят, че срещите и разговорите на лидера на НФСБ Валери Симеонов продължават и с новия председател на СДС Румен Христов, който претендира, че партията му е носител на консервативните и християнските ценности. След като формацията на доскорошния вицепремиер беше настанена в емблематичната сграда на "Раковски" 134, той създаде близки връзки с предшественика на Христов – Божидар Лукарски. С други думи – и там се оформя някакъв патриотично-консервативен съюз. Което пък означава, че "Обединени патриоти" едва ли ще изкарат заедно до евроизборите. Почти сигурно е, че тази коалиция ще се разпадне и всяка от трите съставляващи я партии вече мисли как да се спасява поединично. Преди седмица вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов обяви, че е свалил синята каска и я е подарил на премиера Бойко Борисов. Той, ако иска, да помирява и да се оправя със Сидеров и Симеонов. На Каракачанов вече му било писнало да бъде бавачка и умиротворител на коалиционните си партньори.

Към бъдещия патриотично-консервативен проект между СДС и НФСБ може да се присъедини още една новоизлюпена дясноконсервативна формация. За такава съобщи тези дни бившият здравен министър от кабинета "Борисов 2" д-р Петър Москов. Той се кани да създаде и да представи в началото на 2019-а нов десен проект, чиято основна цел ще е връщането към консервативната норма в икономиката, обществото и културата. Според него повечето проблеми у нас в момента са с един корен – липсата на силна държава. Като пример той даде зверското убийство на възрастна жена в Бяла Черква. По думите му в България няма политическа сила, която да застане на позициите на наистина дясната консервативна истина за защита на нормата. "Когато нямаме понятие за норма, нямаме и понятие за отклонение", подчерта Москов.

Бившият заместник-председател на ДСБ и бъдещ лидер на нова партия обяви, че вижда съюзници в патриотичните формации. В тези, "които не прикриват мимикрията на влияние на чужди неевропейски държави и по същество социалистическите си възгледи зад думата "патриотизъм". Москов беше още по-конкретен в отношението си към "Атака", която определи като "отровен двойник на всичко смислено".

За сметка на това Москов посочи, че е възможно да работи с ВМРО и особено с НФСБ. По думите му в "Обединени патриоти" са имали проблема на старата десница: "Несъвместими идеологически и човешки помежду си партии и хора отиват на избори заедно, за да получат определен резултат". Като "още от същото" той определи "Демократична България" и формациите в тази коалиция, но все пак им пожела успех, като посочи, че "тази либерална линия има своите привърженици и трябва да бъде защитавана".

Приказките за предсрочни парламентарни избори "събудиха" и колоритния легендарен кмет на Дупница и бивш депутат от СДС д-р Панчо Панайотов. В социалната мрежа Фейсбук той оповести, че предстои учредяването на нова политическа формация – Дясна народна партия (ДНП). Работното й име било "Морална революция", като със същото име в момента е регистрирано сдружение с идеална цел. Неправителствената организация набирала дарения за финансиране на дейността на новия политически проект.

По думите на Панайотов ДНП се очертава като опозиция на всички съществуващи в момента партии  както в управлението, така и извън него.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст