В развитите държави хората живеят все по-дълго. Към 2050-а броят на населението на Земята на възраст над 60 години може да надхвърли 2 милиарда. Икономиката на дълголетието не включва само новите препарати, удължаващи живота, но и стоки и услуги за възрастните хора. Размерът на този пазар се оценява на трилиони долари и открива широки възможности пред инвеститорите.
"Абсолютно съм сигурен, че първите хора, които ще живеят над 150 години, са вече сред нас. Това е възхитително и ще промени целия свят", твърди в интервю за научното издание Neo Life британският милиардер Джим Мелън, основател на инвестиционната компания с красноречивото название Juvenescence ("Младост"). Шестдесет и една годишният шотландец е натрупал парите си от приватизацията в Русия през 90-те години на ХХ в., от добив на уран в Африка и от търговски недвижимости в Германия. През последните години финансистът се оказа в авангарда на едно ново направление – инвестиции в биотехнологиите, насочени към дълголетието. Милиардерът е убеден, че то ще промени кардинално стила на живот и цялата световна икономика, което открива грандиозни възможности за инвеститорите: "Ако си припомним всички мании, които сме преживели през последните две-три години – криптовалутите и инвестициите в лечебна марихуана, самият факт, че развитието на науката за дълголетие се подхранва от всеобщия ентусиазъм за постигане на свръхдълъг живот, може да доведе до най-големия бум на фондовия пазар."
Джим Мелън се стреми да ускори този бум според възможностите си – от основаването й през октомври 2016-а Juvenescence вече е привлякла 63 млн. долара от международни инвеститори и финансира пет стартиращи компании. Сред тях е базираният в Калифорния производител на антиейдж препарати и технологии AgeX Theraupetics, мерилендската фирма Insilico Medicine, която използва изкуствен интелект, за да създава нови лекарства и извършва изследвания за удължаване на живота, както и роденият в лабораториите на Университета в Питсбърг проект LyGenesis, който работи върху технологиите за регенериране на органи. По данни на Crunchbase самият милиардер е вложил в Juvenescence 12.3 млн. долара. Той си сътрудничи с института "Бък" за изследване на стареенето в Калифорния, с който е сключил няколко сделки, и проповядва нови подходи за удължаване на живота от собствената си практика. "Всеки ден пия аспирин и хапче за намаляване на кръвната захар, но знам, че няма как да забележа ефекта от тях, докато не навърша 90 или 100 години. Така че засега просто вярвам, че това ми помага", признава бизнесменът.
Както и другите играчи на пазара на дълголетието, Джим Мелън далеч не изглежда като продължител на славните традиции от миналото, когато силните на деня са харчили купища злато в търсене на философския камък и еликсира на живота. Достатъчно е да си спомним император Рудолф Втори и управителя на Саксония Август Силния, изпълнили според легендите улиците на Прага и Дрезден с алхимици от цял свят. Днес индустрията на дълголетието се асоциира с революционни биотехнологии, които привличат големи инвеститори и осигуряват стремителен ръст на този пазар.
По данни на компанията CB Insights стартиращите дружества, занимаващи се с въпросите на дълголетието, са привлекли през 2018-а общо почти 800 млн. долара. Това е рекорд в отрасъла. Година по-рано биотехнологичните фирми в тази сфера са били финансирани с около 300 млн. долара, а през 2013-а – със 70 милиона. Необичайно високият показател за тази година се обяснява с две големи сделки – успешното привличане на инвестициите от 438 млн. долара за биомедицинската компания Samumed през август и финансирането от 210 млн. долара за проекта Celularity през февруари.
Американската Samumed, основана от турския инженер и бивш играч на покер Осман Кибар, се оценява на 12 млрд. долара и е сред най-скъпите стартиращи компании в света. Тя е фокусирана върху разработката на лекарства срещу артрит, оплешивяване, синдрома на Алцхаймер и извършва изследвания в областта на терапиите срещу стареене. Във възможностите на биотехнологиите на Samumed са повярвали не само най-големият венчърен фонд Vickers Venture Group, но и Руският фонд за преки инвестиции, холдингът Starling Gorup и инвестиционният фонд IKEA. В края на октомври компанията успя отчасти да оправдае надеждите им, съобщавайки за успешни клинични изпитания на препарат за възстановяване на хрущялната тъкан.
Колкото до създадената през 2016-а Celularity, тя разчита на плацентни стволови клетки за лечението на автоимунни и дегенеративни заболявания на централната нервна система. Фирмата вече е привлякла общо 290 млн. долара, включително от инвестиционните компании Heritage Group, Celgene и Genting Berhard.