Назначават нови пиари в съдилищата

ВСС

Само за ден щатната таблица в съдебната власт "предколедно" набъбна с нови 22 души. Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет разкри нови 18 щата за пресаташета в окръжните съдилища и още четири – за административните. Новите назначения ще станат факт вероятно след Нова година и след конкурс, с който ще се подбират новите "гласове" на Темида.

Да припомним, че през март 2017 година ВСС взе решение да се изградят единни пресофиси в апелативните инстанции, които да поемат "координацията" на връзките с обществеността и медиите в отделните окръжни и районни съдилища – включително и там, където вече имаше назначени пиари.

На служителите в "големите пресофиси" беше възложено да осъществяват "проактивна комуникация" с обществото. И да "извършват координиране на задълженията и отговорностите с останалите съдебни служители, заемащи такива длъжности и упълномощените за това съдии и съдебни служители в съответните съдилища (включително и административните съдилища на територията на съответния апелативен район), като водеща роля заема служителят по щата на Апелативния съд.

Как би могло една служителка, пък била тя и назначена за пиар, да "координира" съдия, изпълняващ функциите на говорител, че на всичко отгоре да има и водеща роля в комуникацията си с него – един Господ знае, защото тези правила така и не сработиха. Но пък те станаха повод през последната година да бъдат отхвърляни множество искания от председатели на съдилища да им се отпуснат бройки за пресаташета.

Всъщност до миналата година служителите за връзки с обществеността в съдебната система бяха 23 на брой – имаше ги най-често в административните съдилища, в големите градове и в по-горестоящите съдилища. Предният състав на ВСС счете, че наличието на щатове за ПР-и във всеки съд "не е икономически и финансово обосновано за бюджета на съдебната власт". И намери за по-ефективно" да бъдат създадени единни пресофиси в апелативните съдилища, с които информацията да се "централизира". А голямата цел беше определена така: не гражданите и медиите, а "съдилищата да бъдат водещи при определяне и интерпретиране на темите от работата на органите на съдебната власт в публичното пространство".

Очевидно обаче "централизирането" на потока от информация за съдебната власт така и не се случва, съдилищата са още повече притискани от медиите и гражданите (вместо чрез единните пресофиси да се е случило обратното), а, от друга страна, щатовете за служители продължават да се пъпкуват и парите да хвърчат. Само дето хпиари няма.

Всичко това накара новия състав на ВСС да загърби старата идея за "единните пресофиси" и да развърже кесията за назначението на нови пиари. Като обяснението беше, че така ще се осигури мечтаният  "проактивен подход по отношение на комуникационните потребности на органите на съдебната власт" – каквото и да значи това. А освен всичко друго  пиарите ще повишат и  правната култура на гражданите.

Само дето гражданите не се нуждаят от култура, а от работещи съдилища, които да издават грамотни, правилни и по възможност – справедливи съдебни решения, при това в съответния законов срок. И докато не започнат да получават това, за което всъщност си плащат – както чрез данъците си, така и с все по-набъбващите съдебни такси, винаги ще са недоволни от правосъдието. И няма пиар, нито пък стратегия, която да може да промени това…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст