В Молдова българското гражданство се търгува за около 500 евро, стана ясно тази седмица от изявление на председателя на българската общност в Молдова Феодор Сабий. Според него българските паспорти се уреждат от посредници срещу заплащане. Те използвали връзки директно в институциите в София. Паспорти се издават и на хора, които нямат български корени – молдовци, украинци, руснаци. В същото време много бесарабски българи получават отказ. Ние сме българи и българското гражданство трябва да ни се възстанови, а не да ни се дава и да се налага да го доказваме. Това за нас е унижение, посочи още председателят на Българската община в Молдова.
Кметът на населения предимно с бесарабски българи град Тараклия Сергей Филипов пък припомни във Фейсбук свой пост от 2005 г., когато е получил отказ за гражданство. Той също използвал посредници, които стартово му поискали 500 долара. Филипов платил, за да не му се налага да пътува няколко пъти до България, където трябва да докаже произхода си. Въпреки че страната ни вече има две консулства в Молдова, посредниците, уреждащи български паспорти директно в София, все още действат.















