Строителната фирма "Трейс Груп Холд" излезе с позиция, в която заявява, че няма договори и не е подизпълнител на държавната компания "Автомагистрали" ЕАД.
Фирмата прави това уточнение, тъй като в декларация от трибуната на парламента председателката на БСП Корнелия Нинова посочи, че пет строителни фирми имат договори с държавното дружество, което ще се занимава с дейностите по автомагистрала "Хемус".
"Докато хилядите български семейства получиха честитки за Коледа с по-скъп ток, 5 фирми получиха огромен коледен подарък – над 1 милиард лева за строителство на магистрали. Тези пари се раздадоха извън закона без обществени поръчки. Време е да се назоват имената на олигархическите обвързаности. 1 милиард и 350 млн. лв за пътно строителна техника за получили "Хидрострой", "Трейс Груп", "Пътстрой 92", "Главболгарстрой", "ПСТ Груп", посочи Нинова, като изказа съмнения, че тези компании може да са получили и авансови плащания.
Още в края на миналата година правителството задели 1.3 млрд. лв. за продължаване на строителството на аутобана между София и Варна. Внушителната сума ще послужи за изграждането на 134 км в участъка между Боаза и път I-5 Русе – Велико Търново. Впоследствие бе решено да се заобиколят процедурите по възлагане на обществени поръчки, като парите бъдат отпуснати на държавната компания "Автомагистрали". Към момента няма официална информация дали е сключен договор между пътната агенция и дружеството. Няма и яснота дали "Автомагистрали" разполага с необходимия собствен ресурс и работна ръка, за да реализира дейностите. Това "отвори вратата" за спекулации, че "Автомагистрали" ще сключи договори за подизпълнение и средствата ще бъдат разпределени по непрозрачен начин.
Публикуваме цялата позиция на "Трейс Груп Холд":
Уважаеми дами и господа,
Уважаеми журналисти,
В политическото си слово председателят на БСП Корнелия Нинова от трибуната на Народното събрание коментира: „Докато хилядите български семейства получиха честитки за Коледа с по-скъп ток, 5 фирми получиха огромен коледен подарък – над 1 милиард лева за строителство на магистрали. Тези пари се раздадоха извън закона без обществени поръчки.
Време е да се назоват имената на олигархическите обвързаности. 1 милиард и 350 млн. лв за пътно строителна техника са получили „Хидрострой“, „Трейс Груп“, „Пътстрой 92“, „Главболгарстрой“, „ПСТ Груп“. Вярно ли е, че вече има преведени аванси на тези фирми?“
С настоящото писмо се възползваме от правото си на отговор и Ви информираме, че:
* „Трейс Груп Холд“ АД е публична компания – всички наши договори за възлагане и изпълнение на строителни обекти, както и финансовата информация са обществено достъпни. В защита на нашите акционери, които са български и чуждестранни физически и юридически лица, ние сме длъжни по Закон да предоставяме пълна, навременна и вярна информация.
* „Трейс Груп Холд“ АД е компания, която извършва дейности в сферата на строителството, ние сме изпълнители. Какви са процедурите за реализирането на обектите, за които се изразходва публичен ресурс, какви са правилата – решават политиците. Ние, като строители, искаме да има ясни правила, прозрачни процедури и практики, които гарантират изпълнението на обектите, качествено и в срок.
Относно конкретното питане на г-жа Нинова, отправено от трибуната на Народното събрание, за да няма „замитане под килима“, което винаги ражда лавина от недоразумения и тежки имиджови щети, Ви информираме, че
* „Трейс Груп Холд“ АД няма действащи договори с държавното предприятие „Автомагистрали“ ЕАД
* „Трейс Груп Холд“ АД не е подизпълнител на „Автомагистрали“ ЕАД.
Бихме искали да Ви информираме, че за обявените обществени поръчки за изграждане и рехабилитация на пътна инфраструктура през 2017 г. от АПИ, Холдингът участва в 21 тръжни процедури, отстранени сме на 10 позиции. Единственият обект, който ни е възложен, е „Изграждане на обходен път на град Ахелой, част от първокласен път I-9 Слънчев бряг – Бургас“, на стойност 23 млн. и 200 хил. лв. Обектът стана част от Републиканската пътна мрежа през м. юни 2018 г., завършихме го 4 месеца преди срока по договор, и още не е изплатен.
През 2018 г. на обявените от АПИ обществени поръчки за Калотина – Софийски околовръстен път на стойност 141 млн. лв. и Калотина – Храбърско на стойност 117 млн. лв. сме отстранени.
От нас се изисква огромна отговорност към достоверността на информацията – както Ви е известно, при публичните компании има висока степен на контрол и регулация, гарантиращи прозрачност.
В заключение, в интерес на нашите акционери, на нашите служители и на обществеността, Ви информираме, че през 2018 г. предприехме законови действия срещу лица, физически и юридически, които си позволиха пряко или косвено да уронят доброто име, престижа и търговската репутация на компанията чрез разпространяване и внушаване на неверни и заблуждаващи твърдения. Ние сме длъжни да защитим репутацията и интересите си.
Вярваме, че, спазвайки принципите на журналистическата етика, ще публикувате написаното без редакторска намеса!