Този кредит, за който става въпрос е отпуснат на 20 септември 2011 г. Цялата конструкция със съвместната фирма на Йончева и офшроката е от юни 2012 г. Не знам къде и как са намерили някаква връзка, но обвинението на Панталеев звучи така.Това каза бившият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев по повод опитите да се свържи обвинението на Елена Йончева с обвиненията към двамата изпълнителни директор на фалиралата банка.
В интервю за Люба Кулезич ексбанкерът посочи, че обвинението на Александър Панталеев се съдържа в едно изречение:“Той, в съучастие с Георги Панков и с Цветан Василев подбудител и помагач, присвоил с правни действия като подписал привиден договор за банков кредит от 20 септември 2011 г. между КТБ и “Шипинвест” – чужди пари на КТБ на стойност 25 млн. евро.”
Василев заяви, че това е такъв правен абсурд – инкриминирано е отпускането на кредит, което си е най- нормалната дейност.
"Никой не е анализирал къде са отишли средствата. По информация от бившите изпълнителни директори средствата са отишли за закупуване на акции от Русенска корабостроителница. Елена Йончева очевидно няма нищо общо с това.", каза Цветан Василев.
По думите му прането на пари изисква два компонента.
"Първо е т.н предикатно престъпление, средствата от което да бъдат използвани в това пране. Очевидно, че предикатното престъпление е кредитната дейност на банката, която не е доказана нито по линия на голямото ОПГ, с която е била източвана банката, която вярно е във съдебна фаза и вярно е в техния Спец-Трибунал, аз не бих го нарекъл съд, защото никъде по света, а мисля, че и в България малко съдилища биха допуснали подобен пасквил като обвинителен акт. А второто обвинение очевидно се е наложило поради факта, че някъде е трябвало да намерят някаква, макар и, косвена връзка с някой от инкриминираните кредити, които не се е съдържало и затова им се е наложило да повдигат нови обвинения за кредит, който е възможно някъде във времето да се е пресякъл с тази въпросна офшорка", заяви Василев.
И допълни: "Първо имаме предикатно престъпление,независимо че то въобще не е доказано, макар че те услужливо вкараха делото в Специализирания наказателен съд, където съдиите все още е са започнали да влизат с тужурки и винтовки.
Вторият компонент на прането на пари е съзнанието, че участващ във изпиране на средства от престъпна дейност.
Случаят с Йончева е от 2012 г., когато банката си е била функционираща и по тази логика на спец прокуратурата всички, които са имали досег до банката през целия този инкриминиран период би трябвало да бъдат обвиняеми в същото престъпление."