Франция и Италия са все по-скарани

ди майо

Париж предупреди италианският вицепремиер Луиджи ди Майо да не се меси във вътрешната политика на Франция, а да обърне внимание на собствената си страна. Втората стъпка бе, че отзова за консултации посланика си в Рим. Причината за конфликта е, че Ди Майо се срещна на 5 февруари с представители на "жълтите жилетки". 

"Вятърът на промяната прекоси Алпите“, обяви гордо Ди Майо, а в туитър публикува своя снимка с водача на "жълтите жилетки“ Кристоф Шаленсон и с Ингрид Льовавасьор, която оглавява листата за европейските избори през май. 

Италианският политик изрази пълна подкрепа за демонстрантите, които повече от два месеца организират антиправителствени протести във Франция. Той призова движението да не се "предава" и отбеляза, че демонстрациите му напомнят на духа, който помогна за сформирането неговото Движение "Пет звезди" през 2009 г. Ди Майо заяви, че те са сред малцината, които се фокусират върху битките за гражданите, социалните права, пряката демокрация и околната среда.

Отношенията между Париж и Рим са обтегнати още щом "Пет звезди“ и крайнодясната "Лига“ дойдоха на власт в Италия през юни 2018 г. През януари Франция привика италианския посланик, след като Ди Майо заяви, че Париж "никога не е прекратявал колонизацията на десетки африкански държави“,  а сега иска да напълни Европа с мигранти. Той настоя Европейския съюз да санкционира Франция и всички държави като нея, които взимат безогледно ресурсите на Африка и карат тези хора да бягат от домовете си, най-често в държави, чиито социални системи не могат да си позволят такъв наплив. 

"Тази нова провокация е неприемлива между съседни страни и партньори в Европейския съюз", коментира говорител на френското външно министерство. "Господин Ди Майо, който има правителствени отговорности, трябва да внимава да не подкопава, чрез постоянните си намеси, нашите двустранни отношения, в интерес на Франция, както и на Италия", добави говорителят.

Поведението на италианския вицепремиер преля чашата на търпението на администрацията на премиера Еманюел Макрон. Още повече, че само преди броени дни външният министър на Италия Матео Салвини заяви, че се надява французите в най-скоро време да се освободят от "ужасния си президент" и най-после хората  "да си оправят живота, връщайки си съдбата и гордостта". Салвини почти разплакан заяви, че "с цялото си сърце е с френския народ, милионите мъже и жени, които живеят под управлението на отвратително правителство и ужасен президент".

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст