Никнат като гъби, вехнат като вейки

откриване на завод за автомобилни аксесоари на американската компания „Варок Лайтинг Системс” Бойко Борисов

"Там, където са "Марица", "Струма", "Тракия", където са магистралите, заводите никнат като гъби."Хемус" ще е реката, по която ще потекат инвестициите към Северна България" – тъй рече неотдавна премиерът Борисов.

Е, щеше да е хубаво, ако това емблематично изказване на министър-председателя отразяваше цялата истина.

Вярно е, че във Враца например немската фирма "МД Електроник" ще издигне фабрика за 25 млн. лв., но има-няма седмица след хвалбата на Борисов се натъкваме на информацията, че заводът за волани в Благоевград е спрял производствената си дейност. 

В същото време работниците, които накрая останали около 200 човека, са събрали помежду си по 2 лв., за да си наемат адвокат, който да ги консултира за трудовите им права. Управителят на "АЛС – България" Шон Бош изненадващо обявил, че трите завода – в Благоевград, Ихтиман и Мусачево, се закриват поради липса на добри бизнес перспективи. Причината той обяснил с влошаващи се финансови резултати през последните две години в комбинация с липса на работна ръка и ценови натиск от клиентите. Решението за закриване на бизнеса е взето от собственика на AЛC – канадската Exco Technologies.

Πpeди близo гoдинa пък бeлгийcĸaтa Маlmаr, ĸoятo пpaви чacти зa aвтoбycи и ĸaмиoни, и e дocтaвчиĸ зa ĸoмпaнии ĸaтo Vоlvо и Rеnаult, обяви, че плaниpa дa ce изтeгли oт бългapcĸия пaзap. Kaтo пpичинa зa тoвa peшeниe oтнoвo бeшe пocoчeн дeфицитът нa paбoтнa pъĸa.

След 13 години работа, компанията за сладоледи и замразени храни "Фронери" (собственост на Nestle и R&R) обяви, че преструктурира бизнеса си в България, което предвижда затваряне на фабриката във Варна, в която работят 72 души. На част от служителите, които имат интерес, ще се предложи възможност за преместване в други фабрики на "Фронери" в чужбина.

Горе-долу по същото време стана ясно, че "Булгартабак холдинг" затваря цигарената си фабрика в Благоевград. И там 200 души останаха "на улицата". Същото нещо се случи и с фабриката в София няколко години по-рано. 

И тук възникват няколко въпроса. Прави ли се разлика между логистични хъбове, складове и фабрики?! Как държавата ще повиши квалификацията на работната силата – основен фактор за отлива на чужди инвеститори, както и дали заводите никнат като гъби, или вехнат като вейки!?

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст