Сделката за активите на ЧЕЗ в България е напът да се превърне в истински фарс поради липсата на ясна и категорична оферта за тяхната покупка. Чешката компания е в ситуация на несигурност доколко финансово успешно ще излезе от българския пазар, писа неотдавна чешкото издание "Лидове новини". Оказа се, че индийската фирма India Power, с която ЧЕЗ започна преговори, не е подала обвързваща оферта и сега се опитва да намали цената. Драмата идва, след като чехите започнаха преговори с индийците, под предлог че това е нещо като застраховка, ако се провали споразумението с българското дружество "Инерком".
Според източници от ЧЕЗ индийците, които бяха втори в класирането за активите им, желаят да намалят ценовото си предложение. То беше по-високо от това на "Инерком", но българската фирма бе предпочетена, защото предлагаше да плати цялата сума веднага. India Power бе предложила плащането да се извърши поетапно в следващите пет години. Така днес ЧЕЗ е в патова ситуация – "Инерком" очаква становището на съда заради спряното придобиване с решение на КЗК, а India Power търси начини да намали цената на операцията. В патова ситуация са и служителите на ЧЕЗ у нас, очаквайки да видят развръзката, която обаче явно скоро няма да настъпи. Другият очевиден факт е, че чешката група всячески се опитва да се отърве от българския си бизнес, особено щом продължава да търпи цялата тази бъркотия около сделката.
След избухналия през миналата година политически скандал покрай придобиването на чешките активи от "Инерком" антимонополният регулатор спря продажбата, а кандидат-купувачът подаде жалба във Върховния административен съд. Той ще се произнесе в средата на май дали е допустимо "Инерком" да закупи активите на ЧЕЗ, но практиката показва, че подобни решения обикновено се вземат в полза на фирмата, което сигурно дава някакви надежди на Гинка Върбакова за краен успех.
Колкото до India Power, тя участваше в играта заедно с българското дружество "Фючър енерджи". Само че много скоро след като се разбра за тези му намерения, то ненадейно фалира и бе изключено от електроенергийния ни пазар. На този етап няма никаква официална информация дали индийците ще продължат да участват в надпреварата самостоятелно, или съвместно с български партньори. В българските бизнес среди се носят непотвърдени приказки, че заедно с индийците на разговорите с ЧЕЗ се явил и един от собствениците на "Приста ойл" Пламен Бобоков, заявявайки че представлява 20% от техния интерес. Както и че ако сделката не се осъществи, щял да изтегли своите хора от правителството. Пак хора от бизнеса твърдят, че Пламен Бобоков и вицепремиерът Красимир Каракачанов са си кумове взаимно, но пък, както знаем, оттеглянето на другия вицепремиер на патриотите – Валери Симеонов, не доведе до знаменателно пропадане на кабинета.
Иначе експерти обръщат внимание, че India Power няма никакъв опит с работа на европейския енергиен пазар, а нашият е и с тежки регулации, макар Европа да цели либерализацията да стъпи и в България. Ето защо, ако изобщо се стигне до споразумение с нея, е много вероятно да се наложи искането на разрешение за сделката и от европейската антимонополна комисия. Отделно проучване на постигнатата договореност ще трябва да направи и Комисията за енергийно и водно регулиране, а такова още дори не е започвано.
Всички тези условности правят почти невъзможно приключването на продажбата на българските активи на ЧЕЗ в този й вид. Както отбеляза неотдавна и говорителката на чешката компания Алице Хоракова, цитирана от БНР: "Ние все още не сме получили обвързваща оферта от India Power, така че не знаем какво ще предложат." И всичко това при положение, че двустранните разговори се водят още от декември миналата година.
От публикациите в чешките медии се разбира, че офертата на "Инерком" е била за 342.4 млн. евро. И още, че сключеното между нея и ЧЕЗ споразумение през февруари 2018-а е предвиждало сумата да бъде платена в края на ноември. От "Инерком" уверяваха, че имало осигурено финансиране от международни банки, но нито една кредитна институция досега не е потвърдила това, а и ноември отдавна мина, без да е направено каквото и да било плащане. (Бел.ред. – като причина се сочеше изчакването на решението на съда през май.)
Източници на "Лидове новини" от централата на ЧЕЗ твърдят, че India Power се опитва да се възползва от неблагоприятните развития около "Инерком" и може да намали офертата си с милиони, тъй като дружествата на чехите в България не се представят добре. Публично достъпните данни на сайта на Българската фондова борса показват, че например акциите на "ЧЕЗ Разпределение България" са поевтинели през 2018-а с 19.7 на сто, а намалението на тези на "ЧЕЗ Електро България" е с 20.5 процента.
Също според "Лидове новини" в разгара на продажбата им българските дружества на ЧЕЗ са получили финансови инжекции от централата в Прага. Предоставени са им били 30 млн. евро за финансиране на необходимите инвестиции. Но както изтъква изданието, в случай на успешна продажба тези заеми ще бъдат изплатени на компанията майка. Именно опасността пред ЧЕЗ, 67% от чиито активи се държат от чешката държава, да излезе при по-неблагоприятни финансови условия от българския пазар я задържат да не се откаже напълно от сделката с "Инерком", смятат чешките медии.
В България обаче още през миналата година стана ясно, че сделка трудно може да има. Сега възелът се заплита допълнително и провалът е все по-логичният край на едногодишните преговори. От друга страна, една нова процедура по продажба би сринала сериозно цената на българските активи на ЧЕЗ. Нещо, което участниците в процедурата знаеха при първото писане на оферти, и затова не се изхвърлиха. Така че рекапитулацията дотук е: ситият – сит, битият – бит, за третия се сещате.