Обявили конкурс за „Тримата мускетари“.
Явил се един циганин.
– Ти за какво се явяваш, попитала комисията.
– А-а-а, за трима мускетари.
– А защо си сам?
– Ми нема хора, бате.
Работната ни ръка залежава.
Не е вярно, че няма хора. Няма квалифицирани хора, няма мотивирани хора, няма отговорни хора. Няма най-вече евтини хора – България винаги е била на опашката по доходи в сравнение със страните в Европа – преди в СИВ, сега и в ЕС.
Но да видим как изглежда топ 3 на най-важните тв теми през първата седмица на февруари.
- Боата, дето била анаконда, изпусната в пловдивски мол.
- Руколата отровна като новичок.
- Стоте хиляди работоспособни българи, дето нито учат, нито работят.
Първите две теми няма да ги пипаме поради пълното изчерпване на темите. Третата обаче продължава да инспирира бурно репортерско недоумение.
Затова – от позицията на върховата експертиза, сме принудени да заявим следното: тези между 100 хил. и 300 хил. души, изплюти от националната статистика, които нито учат, нито работят, не е вярно, че не правят нищо. Те са по-заети и от заетите, само че основно в сивата икономика. Причината тези хора да се трудят на "сянка" е липсата на официален документ за квалификация. За да станат интересни на работодателите, е добре държавата да им помогне, като признае уменията, които са придобили. Нормативна уредба има, обаче тя не работи. За миналата година само стотина квалифицирани чрез опита си души са получили официални "майсторски" свидетелства. А само така част от тях могат да минат в белия пазар.
Друга част от нищоправещите са скритите гастарбайтери. Защо тв репортерките "не хвърлят едно око" на бюрата по труда в градовете в близост до границата ни с Гърция. Всеки месец безработните имат определени дати, на които трябва да се явят в бюрата, за да декларират, че са живи и здрави и че продължават да търсят работа, но не намират. И да видят репортерките как на тези дати цели автобуси с "безработни" идват от гръцко, и след подписите ги връщат обратно при маслините и портокалите. Това мимолетно преселение си плаче за отразяване.
Третата група нищоправещи са пътуващите търговци. Като отскочи до Италия да докара две коли месечно и като им вземе "пяната" – разликата в цената – примерно около 3 хил. лв., за каква друга заетост го търсите?
Така че тюхкането за огромната маса нищоправещи и "незнайнокакоцеляващи" е излишно драматично. Просто това са "нищоневнасящи" в хазната.
От друга страна, е илюзорно, че като вдигнем заплатите, и миграцията ще спре. Първо, това е естествена реакция на едно общество, което в продължение на 50 години е било затворено. Сега много деца реализират мечтите на родителите си, които по онова време не са могли да пътуват, да живеят, да учат и да работят зад граница. От друга страна, има много хора, които търсят по-щедри работодатели от тези у нас. На трето място, икономическата миграция не е новост за България. В първата третина на ХХ в. страната преживява такъв бум и сънародниците ни стигат "До Чикаго и назад".
Приливът на работна сила винаги е бил от по-бедни към по-богати и това няма да се промени.
Така че най-естественото е да отворим врати за чужденци. Молдовците взимали в родината си 3-4 пъти по-малко и били готови за марш на скок към нас, бесарабските българи пък леят огромни сълзи им да ги приласкае прародината… Ами да го направи!
Въпрос на държавна политика.
А не на статистика, пардон – на стресистика.