Хиляди демонстранти излязоха на улиците на няколко големи бразилски града, за да протестират срещу честването на 55 години от преврата, който бе последван от военния режим на страната през 1964-1985 година, предаде ''Фокс Нюз''.
Наскоро крайнодесният президент на Бразилия Жаир Болсонару нареди на армията да организират мероприятия за отбелязване на годишнината.
В столицата Бразили протестиращи скандираха „без диктатура никога повече“.
"Болсаноро изразява любовта си към диктатурата, защото смята, че насилието ще разреши проблемите на страната", каза Маркос Суза, 37-годишен банков работник на протест в Рио.
Тържествата, които бяха поискани от Болсонаро, бяха категорично осъдени от активисти за правата на човека и социални групи, които бързо организираха протестите в неделя.
Доклад от 2014 г. на комисията за установяване на истинността на страната стигна до заключението, че най-малко 434 души са били убити или изчезнали по време на военния режим, който Болсонаро многократно похвали.
Видеоклип, изпратен от бразилското председателство на журналисти чрез WhatsApp в неделя, пък от своя страна защити събития на 31 март 1964 г.
"Това беше време на страх и заплахи. Комунистите задържаха и убиваха свои собствени сънародници; имаше много страх", каза във видеото един мъж, гледащ камерата. "Призована от пресата и от хората по улиците, Бразилия се съгласи, че разполага с национална армия и се обърна към нея. Благодарение на това настъпи светлина." "Армията ни спаси; няма начин да се отрече това и историята не може да се промени", каза мъжът.
Запитан от Асошиейтед прес, пресслужбата на председателството отказа да каже кой е направил видеото.
"Бразилия се стана за смях пред света", каза 67-годишната Кармелена Насар в Рио. "Аз съм тук, за да защитавам бъдещето на моите деца и внуци. Не можем да се върнем към този период на мъчения и убийства, които вече сме изпитали.













