Еврокомисарят по правосъдието Вера Юрова отхвърли възможността мониторингът върху съдебната система на България да отпадне до края на мандата на настоящата ЕК. „Личното ми мнение е, че това е неосъществимо при тази комисия. Нямаме много време пред нас. Тенденцията не е дотам удовлетворяваща, за да можем ясно да заявим, че можем да спрем механизма за сътрудничество и проверка. Специално в България, усещането за независимост на съдебната система е третото най-ниско в ЕС според последните проучвания на Евробарометър. Така че хората все още имат доста изразено недоверие към съдебната система“, каза Юрова в Брюксел, цитирана от БНР.
„Все още има конкретни неща, които трябва да бъдат направени, конкретни базови мерки, конкретни цели да бъдат постигнати. Особено такива, които са свързани с устойчивостта и необратимостта“, добави Юрова.Ситуацията в някои страни е „особено притеснителна”, каза още Юрова. „Поне 7 от 10 граждани, които са оценили своята съдебна система като лоша го правят, заради влияние или натиск от политици”, добави тя.
Юрова сподели, че проучването служи повече като наръчник, отколкото класация и добави, че зависи от страни като Испания сами да разберат, защо доверието към съдебната им система е намаляло през годините. Голям брой от хората в Хърватия, Словакия, България и Испания оценяват независимостта на техните съдилища и съдии като лоша или много лоша. Това става ясно от изследване на ЕС публикувано в петък, съобщава БГНЕС.
На дъното на класацията е Хърватия – 76% от гражданите ѝ са оценили независимостта на съдебната като изключително лоша или много лоша. Само 18% от хората са казали, че смятат независимостта на съдебната система за добра или много добра. Според доклада България също е в дъното на класацията – 58% от гражданите са дали негативна оценка за 34% са я оценили позитивно, а 8% са нямали мнение по въпроса.
Освен Хърватия, най-ниско в класацията, над България, стои Словакия, където убийството на разследващ журналист и неговата годеница предизвикаха масови протести. Там 60% от гражданите са дали негативна оценка на съдебната система, 28% са я оценили позитивно, а 12% са имали неутрално мнение.
Испания се нарежда след България с 55% от хората, които са дали негативна оценка, 37% са дали позитивна оценка, а 24% са нямали мнение по въпроса.
Гражданите в северните страни членки на съюза показват по-високи нива на доверие.
На върха на класацията се намира Дания със своите 87% от гражданите, които смятат, че съдебната система е добра или много добра и само 6% я оценяват като лоша или много лоша. 7% нямат мнение по въпроса. Финландия, Австрия, Швеция и Ирландия следват в класацията, като Великобритания не е много по-назад със своите 70% от гражданите, които смятат, че съдебната им система е добра, 19% я оценяват негативно, а 11% нямат мнение.