Независимостта на съдебната система е под заплаха в страни като България, Унгария, Полша и Румъния, заяви еврокомисарят по правосъдието

вера йорова

Еврокомисарят по правосъдието Вера Юрова отхвърли възможността мониторингът върху съдебната система на България да отпадне до края на мандата на настоящата ЕК. „Личното ми мнение е, че това е неосъществимо при тази комисия. Нямаме много време пред нас. Тенденцията не е дотам удовлетворяваща, за да можем ясно да заявим, че можем да спрем механизма за сътрудничество и проверка. Специално в България, усещането за независимост на съдебната система е третото най-ниско в ЕС според последните проучвания на Евробарометър. Така че хората все още имат доста изразено недоверие към съдебната система“, каза Юрова в Брюксел, цитирана от БНР.

„Все още има конкретни неща, които трябва да бъдат направени, конкретни базови мерки, конкретни цели да бъдат постигнати. Особено такива, които са свързани с устойчивостта и необратимостта“, добави Юрова.Ситуацията в някои страни е „особено притеснителна”, каза още Юрова. „Поне 7 от 10 граждани, които са оценили своята съдебна система като лоша го правят, заради влияние или натиск от политици”, добави тя.

Юрова сподели, че проучването служи повече като наръчник, отколкото класация и добави, че зависи от страни като Испания сами да разберат, защо доверието към съдебната им система е намаляло през годините. Голям брой от хората в Хърватия, Словакия, България и Испания оценяват независимостта на техните съдилища и съдии като лоша или много лоша. Това става ясно от изследване на ЕС публикувано в петък, съобщава БГНЕС.

На дъното на класацията е Хърватия – 76% от гражданите ѝ са оценили независимостта на съдебната като изключително лоша или много лоша. Само 18% от хората са казали, че смятат независимостта на съдебната система за добра или много добра. Според доклада България също е в дъното на класацията – 58% от гражданите са дали негативна оценка за 34% са я оценили позитивно, а 8% са нямали мнение по въпроса.

Освен Хърватия, най-ниско в класацията, над България, стои Словакия, където убийството на разследващ журналист и неговата годеница предизвикаха масови протести. Там 60% от гражданите са дали негативна оценка на съдебната система, 28% са я оценили позитивно, а 12% са имали неутрално мнение.

Испания се нарежда след България с 55% от хората, които са дали негативна оценка, 37% са дали позитивна оценка, а 24% са нямали мнение по въпроса.

Гражданите в северните страни членки на съюза показват по-високи нива на доверие.

На върха на класацията се намира Дания със своите 87% от гражданите, които смятат, че съдебната система е добра или много добра и само 6% я оценяват като лоша или много лоша. 7% нямат мнение по въпроса. Финландия, Австрия, Швеция и Ирландия следват в класацията, като Великобритания не е много по-назад със своите 70% от гражданите, които смятат, че съдебната им система е добра, 19% я оценяват негативно, а 11% нямат мнение.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст