Иран разкритикува „икономическия тероризъм“ на САЩ

Мохамад Джавад Зариф

Шефът на иранската дипломация Мохамад Джавад Зариф разкритикува вчера "едностранния авантюризъм" и "икономическия тероризъм" на САЩ.

Той говори на министерска среща на Движението на необвързаните страни в Каракас, без да спомене конфискуването от неговата страна на петролен танкер, плаващ под британски флаг, предаде Франс прес.

Според него Куба, Сирия, Венецуела и Иран страдат от този "икономически тероризъм", извършван чрез санкции. Иранският външен министър каза, че неговата страна е на първа линия в съпротивата срещу едностранните действия на САЩ.

В речта си на срещата на движението, което има 120 държави членки, Зариф не каза нищо за танкера, задържан от Иран в Ормузкия проток – "неприемлива" за Лондон операция, породила опасения от нова ескалация на напрежението.

Великобритания каза вчера на Съвета за сигурност на ООН, че иранските сили са задържали плаващия под британски флаг танкер, когато се е намирал в омански териториални води, предаде Ройтерс.

"Корабът е изпълнявал законното си право на транзитно преминаване през международен проток съгласно международното право", каза постоянното представителство на Обединеното кралство в писмо до Съвета за сигурност.

"Международното право изисква правото на транзитно преминаване да не бъде нарушавано и следователно иранските действия представляват незаконна намеса", добави британската мисия.

Писмото е изпратено и до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш.

Британски министри планират да наложат на Иран санкции след задържането на плаващ под британски флаг петролен танкер в Персийския залив, съобщи в. "Дейли телеграф", цитиран от Ройтерс.

Британският външен министър Джереми Хънт се очаква да обяви днес дипломатически и икономически мерки, включително евентуално замразяване на авоари в отговор на инцидента.

Великобритания може да призове ООН и ЕС да върнат санкциите върху Иран, които бяха отменени през 2016 г. след сделката за иранската ядрена програма, отбеляза вестникът.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст