Журналисти от много медии излизат днес на протест в защита на свободата на словото. Той ще е от 12.00 часа пред БНР.
Четвъртък бе бурен ден в Националното радио, след като първо бе пенсиониран директора на програма "Хоризонт", а впоследствие от ефир бе свалена дългогодишната съдебна репортерка и водеща на програмата Силвия Великова.
Множество нейни колеги късно снощи излязоха с декларация в нейна подкрепа, което доведе до връщането й зад микрофона на "Хоризонт".
Тази сутрин обаче се разбра, че сигналът на програмата е заглушен в цялата страна. Официалният мотив е "техническа профилактика" от 6.00 до 11.00 часа. По принцип в това време се излъчва именно именно предаването на Силвия Великова.
Предаването може да бъде чуто само по интернет. Междувременно стана ясно, че СЕМ ще започне проверка по случая.
Ще припомним също, че от ръководството на БНР в началото обясняваха, че Великова била освободена, защото длъжностната й характеристика е за редактор, а не за водещ.
След връщането й в ефир журналистката е била информирана, че в съдебния ресор в БНР ще има и втори репортер, който да гарантира плурализъм при отразяването.
Самата Великова сподели пред столичен всекидневник няма писмени мотиви за отстраняването й от ефир и отнемането на ресора й.
"Готвих предаването допреди малко и трябваше да отида на протеста срещу номинацията на Иван Гешев за главен прокурор", обяснява журналистката и допълва, че неофициално от вторник ръководството води разговори с нея. Било й недвусмислено показано, че има натиск да бъде свалена от ефир заради непрекъснатите си критики към Гешев. Било й е предложено да обучава кореспондентите на радиото.













