Тази вечер на церемония в Софийския университет "Св. Климент Охридски" бяха раздадени годишните награди „За жените в науката“. Д-р Евгения Сарафова, д-р Мария Джумалиева-Стоева и д-р Юлия Романова са отличените стипендианти по програмата. Трите дами бяха наградени с по 5000 евро за техните постижения в природните науки. Програмата „За жените в науката“ е инициатива на L'Oreal и ЮНЕСКО. Националното издание в България стартира през 2010 г. в партньорство със Софийския университет.
Д-р Сарафова се състезава с проект за качеството на въздуха в София, Пловдив, Варна и Бургас с помощта на датчик, закачен на дрон и данни от Европейската космическа агенция. Резултатите ще бъде видими в интернет в рамките на една година. Мария Джумалиева-Стоева разработва нелинейни кодове, които да гарантират сигурността на информационните системи и спират кибератаки. Д-р Юлия Романова прави молекулно моделиране на материали, на базата на въглерода и бора за високопроизводителни соларни клетки. Целта е в бъдеще да се предлагат евтини и ефикасни соларни панели.
"За 20 години жените в науката са се увеличили само с 12%. В световен мащаб дори не може да се стигне до 30% присъствие на жени в науката. Само 4% от нобелистите са жени. А пак в световен мащаб в академиите на науките присъствието на жените е едва 5%. Крайно време е да се разделим с предразсъдъците. Светът и световната икономика днес имат голяма нужда от наука. Когато жените липсват от някой научен сектор, той не върви. Затова трябва да има равенство във всички сектори. Трябва да се мотивират и жените, дръзнали в нашето съвремие да се занимават с бизнес", каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която бе сред официалните гости на събитието.
Към участничките в Националната стипендиатска програма вицепрезидентът се обърна с думите: „Вие сте героите, които с постоянство, ентусиазъм, без много шум, променяте не само България, но и света. Желая ви мечтите ви да надхвърлят мащабите на лабораториите или терените, на които работите всеки ден.“
Според френския посланик в България Флоранс Робин чрез науката човек може да постигне всичко, тя самата е била преподавател по физика. Зам.-председателят на националната комисия на България за ЮНЕСКО Мария Спасова допълни, че си дават сметка колко е трудно да се започне научно начинание и колко е трудно да се завърши.












