Недобрата политика води до огромен нетен износ на български капитали, разширяване на неравенството и до изтичане на жизнените сили на нацията. Това заяви във видео интервю за „Студио Банкеръ“ бившият министър председател Иван Костов.
В интервюто Иван Костов каза още:
Българската демокрация не е консолидирана, а това означава, че няма върховенство на закона.
Основният проблем пред България е качеството на нейната демокрация.
Прокурорско-олигархичният център на властта нямаше да бъде възможен, ако политиците се чувстваха свободни, честни и негузни.
Олигарх е този, който има големи икономически възможности и е в състояние да влияе на политическите решения в страната – в този смисъл олигарси са Доган, Пеевски и други от този тип.
Вижте цялото интервю с Иван Костов.
https://www.youtube.com/watch?v=DGHO01QlFnY&feature=youtu.be
Състоянието на съдебната система пречи за привличането на преки чуждестранни инвестиции, а оттам и за създаването на работни места и производства с висока добавена стойност.
Българското общество още не е узряло да възприеме сложната тъкан на демокрацията. А демокрацията е най-сложната политическа система и нейните баланси е познават слабо дори в политическите среди у нас.
В момента няма енергия за излизане на улицата, авангардната част на българското общество живее все по-добре материално и няма мотивация.
Средният българин не живее под наем и далеч не е толкова зле, колкото го описват европейските медии, които имат нужда от лош пример.
Еврофондовете отиват в малка група от хора.
Ние сме хора с ниска култура, живеещи в много благоприятна среда.
Зелените движения в Европа от интелектуална гледна точка са несъстоятелни и спъват технологичния прогрес. Ако набием спирачки на икономиката, с какви технологии после ще решаваме екологичните проблеми.
- Има ли варианти за разклащане на статуквото?
- Реално или условно изоставаме от страните в ЕС?
- Корупция ли има в България или усещане за корупция?
- Може ли България да бъде балансьор между ЕС и Русия?
- Кои са рисковете пред България и ЕС?