Общините, държавата и инвеститорите развиват икономически зони с готова инфраструктура

пари преки чуждестранни инвестиции

В днешната трудна и неясна ситуация, държавата продължава да търси начини за създаването на благоприятни условия за инвеститорите и за съдействие на бизнеса за реализация на проекти, като една от възможностите е това да става в икономически зони с готова инфраструктура. Предлагат се промишлени терени и производствено-складови помещения в зони с първокласни локации, отлична инфраструктура и транспортни връзки.

В крайна сметка целта е да се насърчават инвестициите в нови сектори на икономиката и такива с висока добавена стойност, да се подпомага развитието на отделни икономически райони в страната, както и да се  развиват индустриални зони, отговарящи на най-новите стандарти и изисквания на компаниите.

Възможностите пред инвеститорите са свързани най-вече с привличане на инвестиции на зелено в индустриалните зони с цел производство, складиране или логистика, както и наемане на земя, производствени/складови площи в свободните зони и "Транзитна търговска зона – Варна".

Така компаниите получават благоприятни условия за инвестиции, както и пълно съдействие при реализацията на български и чуждестранни проекти на териториите на модерните индустриални зони и съвременни паркове с прилежащата им инфраструктура – ток, вода, канализация и газификация.

"Национална компания индустриални зони" ЕАД, която е към Министерството на икономиката, се занимава с тази дейност – да проектира, развива и управлява индустриални, икономически и свободни зони. Тя управлява 11 проекта в цялата страна с обща площ над 7.4 млн. кв. метра. Шест са действащите проекти – в София, Бургас, Видин, Русе, Свиленград и Варна. В развитие пък са още пет – в Кърджали, Стара Загора, Карлово, Телиш и Суворово.

За подкрепа на държавната компания правителството реши два имота – частна държавна собственост, находящи се в София, район „Красна поляна“, да бъдат внесени като непарична вноска в капитала на "Национална компания индустриални зони" ЕАД. Това са незастроени и застроени терени с обща площ от 227 162 кв. метра. Подходящото им местонахождение, добри транспортни комуникации и наличие на квалифицирана работна ръка, ги прави подходящи за реализиране на инвестиционни проекти. В тази връзка на министъра на икономиката е възложено да извърши дейностите по увеличаването на капитала на държавната компания с правото на собственост върху недвижимите имоти.

"Национална компания индустриални зони" подготвя проекти и за разширяване с нови индустриални зони в Симитли, Ловеч, Варна. Бизнесът започва да се клъстеризира. По този начин се събират на едно място, в една зона предприятия и техни поддоставчици. Едните използват продукти на другите, както и една и съща логистика. Това пък се прави с така наречената споделена инфраструктура, отбелязват експертите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст