Депутатите одобриха единодушно втората актуализация на държавния бюджет

Парламент машинно гласуване

Парламентът одобри на първо и второ четене промяната в Закона за държавния бюджет за 2020 година. "За" законопроекта на първо четене гласуваха единодушно 125 народни представители, без "против" и "въздържали се". След това, по предложение на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова, промените бяха гласувани и на второ четене.

Измененията касаят държавните гаранции, които Министерският съвет може да издава през текущата година, като новият таван на гаранциите е 1.84 млрд. лева. Необходимостта от промени се налага от ангажиментите, които възникват за страната ни в резултат на създадените на ниво Европейски съюз два инструмента за отговор на пандемията от COVID-19.

Единият от инструментите на ниво Европейски съюз е с цел смекчаване на рисковете от безработица – SURE. Общият бюджет на инструмента е 100 млрд. евро, като финансовата помощ ще се отпуска под формата на заем. За набирането на тези средства е необходим ангажимент от държавите членки за предоставяне на насрещни гаранции в размер общо на 25 млрд. евро. С това гаранционно споразумение България ще поеме задължение при поискване да предостави безвъзвратни и безусловни гаранции в максимален размер от 107 466 500 евро.

Другият инструмент – Паневропейският гаранционен фонд, в размер на 25 млрд. евро., има за цел да предоставя гаранции по операции на Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд в подкрепа на малки и средни предприятия. Очаква се фондът да мобилизира до 200 млрд. евро допълнителна целева ликвидност и краткосрочна капиталова подкрепа за европейската икономика.

Фондът се финансира от държавите членки, като размерът на приноса на всяка страна се определя като процент от общия размер на Паневропейския гаранционен фонд, съответстващ на дела на държавата членка в капитала на Европейската инвестиционна банка. Делът на България е 0,21% и съответно гаранцията е в размер на 51 251 027,24 евро.

По тази схема се работи с Министерството на икономиката и Българската банка за развитие.

Депутатите от червената опозиция също подкрепиха промените.

"Основателно правителството иска съгласието на българския парламент за поемането на допълнителни държавни гаранции, които не бяха предвидени в бюджета, но произтичат от решения на Европейския съюз от месеците април и май, свързани с преодоляване на тежките икономически последици от проблемите с коронавируса“, заяви социалистът Румен Гечев.

Това е втората актуализация на бюджета заради коронавируса. Първата бе направена през април и с нея разходите в бюджета бяха увеличени, а допустимият дълг, който страната може да изтегли – увеличен от 2 на 10 млрд. лв. Тогава правителството предложи 1 млрд. лева да бъдат заделени за мярката 60/40.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст