В МОСВ „машината се смазва“ под един и същ лайтмотив

Петко Ковачев

Г-н Ковачев, ако перифразираме една известна фраза на Г. Димитров, днес екодалаверата е ценна като слънцето и въздуха, но само за някои човешки същества. Как това, някога невинно и периферно министерство на ентусиасти, се превърна в такъв мега разпределителен център на съблазнителни ресурси и какви са невидимите механизми, които движат измамите там?

Ентусиасти в сектора вече няма. Там се напълни с хора послушни, добре изпълняващи заповеди и старателно затварящи очите си. Секторът е много добре ресурсно зареден от момента, когато България започна да получава финансиране по предприсъединителните фондове. Там някъде трябва да се търси законодателното уреждане на днешните корупционни практики.

Ноухау-то на далаверата?

То беше подготвено, когато се пишеше Глава 22 "Околна среда" по време на преговорите за присъединяване на България към ЕС и хармонизиране на националното законодателство с европейското. След това дойде един много важен етап, когато ДПС – малкият коалиционен партньор на НДСВ (2001-2005 г.), сложи ръка и на това министерство. Така, както беше сложило и на земеделското.

Те случайно ръка не слагат.

Да, това бяха двете отлично финансирани по европейските програми ведомства. Оттогава, ако цитираме нашия държавен лидер, МОСВ е голямата „мазнинка“ за малкия коалиционен партньор. Далаверите в екологията са няколко типа и те са топ-даун ориентирани, т.е. схемите се структурират централно и се спускат надолу. По едната линия вървят парите, директно насочени за опазване на околната среда – пречиствателни станции, системи за очистване на въздуха, опазване на биоразнообразието. Втората група са секторите, където има много екологични проблеми – енергетиката, транспорта, строителството на големи инфраструктурни обекти. Там МОСВ одобрява проекти, със съответните екологични решения. Ако гръмне някой голям скандал, то е, защото някой не е „смазал“ добре машината.

Т. нар. „връщок“ не се е състоял.

Именно. Третата група – ще я нарека хоризонтална, защото донякъде съвпада с втората – е стремежът да се ограничи силата на законодателството. В случая – оценките за въздействие на околната среда (ОВОС), екологичните оценки на планове и програми, оценките за съвместимост. Прокарва се „разбирането“ у политиците, че силният контрол пречи на инвестициите. Ще се върна в 2000 г, когато министър Евдокия Манева каза знаменателната фраза: „Аз заради ОВОС няма да спра нито една бизнес дейност!“ Оттогава насам това е лайтмотивът на екоминистрите. И този лайтмотив не е свързан само с „разбиране“, а и със „смазване на машината“.

За да преценим мащаба на източването, колко е годишният финансов дебит на системата?

Много трудно е да се каже. Има хора, които твърдят, че до трето и четвърто ниво подизпълнители пари вече не стигат. А до преди няколко години стигаха до шестото. Ние, споделят хора от строителния бранш, не сме рушветчии, политиците ни натискат да даваме. Дали е така, или обратното – кой знае…

Щом има дежурни фирми в постоянния обръч около МОСВ, кои се славят като шампиони по усвояване на средства?

В медиите се завъртяха имената на фирми – като „Агромах“, „Джи Пи груп“, „Главболгарстрой“ (ГБС), които едновременно строят и обекти, свързани с околната среда, и обекти, които са в колизия с природата. Общо взето, строителният бранш е този, който усвоява много от европейските пари през обществените поръчки. Въпросът не е да няма строежи и магистрали, въпросът е това да става по правилата. Разполагаме с писмо на ЕК до МОСВ от 13 май 2020 г., в което се казва, че големите инфраструктурни проекти (в тях са и големите пари), на 100% нарушават целите на "Натура 2000". И то по една единствена причина – тези цели ги няма в действащата нормативна уредба. Ето затова парламентът иска да промени Закона за биологичното разнообразие – да узаконят източването на "едни пари" и със задна дата, и за в бъдеще. При "заменките" е същото.

Излезе информация за нова "тематична" афера – в „Свети Влас“.

Преди време Борисов се закани, че ще разрине старите скандални "заменки" – като „Камчийски пясъци“, например. Днес обаче се оказа, че се появяват нови. И то винаги по крайбрежието или в други интересни курортни местности. В „Свети Влас“ една "заменка" се оценява от Министерството на земделието на 2.1 млн. лева. После получателят продава земята на братя Диневи за 3 млн. лв., а територията се изключва от еко зоната „Емине-Иракли“. Накрая там се строи ваканционно селище, което утре братята ще продадат за прекрасни пари и… всичко се узаконява. Както е бил  „узаконен“ и строежът в "Алепу".

Състоятелно ли е според вас обвинението, отправено към братя Бобокови?

Прокуратурата представи една схема, но дали деянията са на Бобокови е много интересен въпрос. Със сигурност част от обвиненията на прокуратурата няма как да бъдат отнесени към братята. Схемата е така объркана, че според мен ще падне в съда. В бизнеса с отпадъци отново се сблъскваме с проблема с вратичката в закона. Казано е, че трябва да има регистър за нотификациите: ако италианската фирма Хикс иска да изнесе в България отпадъци, тя изпраща нотификация на МОСВ, а МОСВ я вкарва в регистър. И тук е важното: навсякъде тези регистри са публични, само в България не е! Защото в закона е записано „регистър“, а не „публичен регистър“. Една липсваща дума е достатъчна, за да бъдат покрити всички далавери.

Предшественикът му Нено Димов изкупителна жертва ли стана? Ще издържат ли обвиненията срещу него?

Нено Димов може да падне жертва, както и да стане герой – зависи от интерпретациите на казуса. МОСВ е инициатор на екологичното законодателство и същевременно осъществява контрол върху изпълнението му. Ние от много време предлагаме тази дейност да се изведе в независима държавна агенция, която да не е подчинена на министерството и да може ефективно да контролира неговите действия.

Тогава обаче ще разбие схемите.

Естествено. По подобен начин стои въпросът с екологичните оценки. Там също е много сладко измислено. Аз съм инвеститор, ти си експерт по околна среда, наемам те да ми направиш доклада по ОВОС, министърът дава решението и ако то е отрицателно, аз мога да не ти платя. Затова, внимавай какво пишеш. Корупционните схеми са обградени от експерти, консултанти, юристи. И никой от тях не е сигурен, че ще си получи договореното, ако даде неправилно становище.

След водите и отпадъците, къде в еко сектора ще гръмне поредната бомба?

Във водите има да гърми още много, там също са замесени фирми от строителния бранш. Има и любопитни инвестиции в чистотата на въздуха. Много интересен беше случаят при закупуване на автобуси с по-висок евростандарт. В София и Стара Загора офертите на една и съща фирма, за едни и същи рейсове, бяха с разлика в цената от 200 000 лв. на бройка.

Мога да обобщя, че далаверите в и с участието на МОСВ ще продължат, вкл. и за саморазправа между политиците и бизнеса,  докато опазването на околната среда не стане основна и осъзната политика, прилагана с еднакъв аршин към всички.

Разговора води Емил Янев

 

Петко Ковачев, изпълнителен директор на Института за зелена политика.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст