Оборотът в транспортния сектор намалява с 21.8% през второто тримесечие на 2020 г. в сравнение с предходното, сочат данните на Националния статистически институт.
Най-голям спад е регистриран при въздушния транспорт – с 66.4%. Увеличение от 8.6% има при пощенските и куриерските услуги.
Оборотът за сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения“ намалява с 4.4% спрямо първото тримесечие на годината. Най-съществен спад е отчетен при „Производство на филми и телевизионни предавания, звукозаписване и издаване на музика“ (51.1%). Увеличение е регистрирано при „Информационни услуги“ и „Далекосъобщения“ съответно с 4.6 и 2.9%.
При други бизнес услуги се наблюдава намаление спрямо предходното тримесечие при всички дейности, като най-голям спад е отчетен при „Туристическа агентска и операторска дейност; други дейности, свързани с пътувания и резервации“ – със 71.2%, и „Рекламна дейност и проучване на пазари“ – с 30.9%.
Годишни изменения
През второто тримесечие на 2020 г. общият индекс на оборота в сектор „Транспорт, складиране и пощи“ е с 18.5% под равнището на същото тримесечие на 2019 година. Най-голям спад е регистриран при „Въздушен транспорт“ – с 64.1%, и „Воден транспорт“ – с 42.8%. Увеличение е отчетено само при „Пощенски и куриерски услуги“ – с 21.6%.
Туроператорите могат да кандидатстват за държавната помощ от 35 евро на седалка в туристическите чартъри. За държавната субсидия са заделени 55 млн. лв. от държавния бюджет.
Помощта се предоставя на туроператори, които използват въздушни превозвачи с оперативен лиценз за изпълнение на чартърни линии до нашата страна с цел туризъм. Субсидия се отпуска за всяка заета седалка за всеки полет, като капацитетът на самолета не е по-малко от 100 места.
Схемата за държавна помощ обхваща полетите, извършени в периода от 14 май до 31 декември 2020 г. и представлява първа фаза от антикризисната мярка. Полетите, които ще се извършват през периода от 01.01.2021 г. до 14 май 2022 г. ще са предмет на нова нотификация.
Максималният размер по схемата за държавна помощ не може да надхвърля 800 000 евро на предприятие по фаза 1 под формата на преки безвъзмездни средства, като всички използвани стойности трябва да бъдат в брутно изражение, т. е. преди приспадането на данъци или други такси.