Пандемията не спря устрема на фондовете за управление на активи

Пари

УПРАВЛЯВАЩО ДРУЖЕСТВО

Април – юни 2020

Вестник "БАНКЕРЪ" представя всяко тримесечие – от 2006 г. насам, две свои уникални класации: за най-добре изявилите се в съответния период   "Управляващо дружество" и дружество  "Инвестиционен посредник". Годишният цикъл завършва с признание за най-успешните мениджъри. "ОББ асет мениджмънт" оглави подреждането като най-добро управляващо дружество у нас за 2019 година.

В този брой представяме поредната годишна класация за дейността на управляващите дружества през второто тримесечие на 2020 година. Данните, които са използвани при подреждането на отделните фирми, са предоставени от самите тях, от Българската асоциация на управляващите дружества или са резултат от собствени изчисления на автора. Класацията обхваща периода от 1 април до 30 юни 2020 година.

Пазарът за управление на активи у нас се върна към растежа, сочи  проучването  на "БАНКЕРЪ". Той е подкрепен от увеличение на новите клиенти при някои  фондмениджъри, а паричните средства в портфейлите на българските инвестиционни фондове в края на юни са добавили 1.95% към стойността си. Някои от договорните фондове прекратиха дейността си през второто тримесечие.

Но беше организиран един нов взаимен фонд от управляващото дружество "ЦКБ асет мениджмънт". Комисията за финансов надзор издаде разрешение за преобразуване чрез вливане на управляващото дружество "ОББ асет мениджмънт" ЕАД в „Кей Би Си Асет Мениджмънт“ НВ (Белгия).

В неясната Ковид обстановка, освен банковите депозити, в които традиционно българите трупат "бели пари за черни дни", те преоткриха и алтернативи за спестяване, а именно договорните фондове. Това се вижда и от обема на нетната стойност на активите на фондмениджърите в периода между април и юни. Сумата в портфейлите на всичките 31 лицензирани дружества нарасна до 1.62 млрд. лева. 

Поглеждайки в следващите месеци от годината положението остава неясно. Никой не може да предвиди как ще се развива икономиката и фирмите,  доколко в тази Ковид ситуация хората ще са готови да харчат и дали финансите им ще им позволят да го правят.

Точки по отделните критерии, които използваме за изготвяне на класацията ни, са получили 18 от управляващите дружества, които имат лиценз от Комисията за финансов надзор, и представиха данни за дейността си за второто тримесечие. Но само 13 от номинираните (съгласно правилата) имаха възможност да участват  в разпределението на призовите места в крайното подреждане.

Три от тези компании – "Елана фонд мениджмънт", "ОББ асет мениджмънт" и "Компас Инвест", за поредно тримесечие спечелиха точки и по петте показателя. А това естествено им позволи да се позиционират най-отгоре в списъка на най-добрите за периода между април и юни 2020-а. Това не е изненада – те  са били сред номинираните през всяко от последните тримесечия –  и през миналата 2019-а, и през тази година.

Без изненади е и списъкът с Топ10. И десетте дружества, които бяха номинирани в класацията през първотото тримесечие на 2020-а са в подреждането и в втората четвърт на тази година, както обикновено и с някои малки вътрешни размествания. Няма  промяна в челната тройка. "ОББ асет мениджмънт" с петте си номинации и със спечелените 42 точки (от възможните 50) отново е

"най-добро управляващо дружество"

и през второто тримесечие. Компанията от банковата група "ОББ" оглавява подреждането без проблем. "Елана фонд мениджмънт" (също с пет номинации), но с 33 точки, пази второто си място. И "Компас Инвест" с точките си по петте критерия на класацията, остана на почетната стълбица.

Силно тримесечие в сектора за управление на активи направиха и банковите фондмениджъри, а три от тях отново са във финалния Топ 10. "ОББ асет мениджмънт", "Райфайзен асет мениджмънт (България)" и "ДСК Управление на активи" са дружествата с най-големи активи и с позиции в челната петица. Представянето им е подкрепено от това, че те имат много договорни фондове, които управляват, те са част от банкови групи и естествено имат достъп до по-широка клиентска база. Така, в зависимост от пазарната конюнктура, могат  да се преливат парични средства от депозити в банката майка договорните фондове, и обратно.

В края на юни тази година в българските колективни схеми са акумулирани общо 1.62 млрд. лв., като активите им са нараснали с над 40 млн. лв. спрямо март 2020-а. Ниските лихви по банковите депозити раздвижиха паричните спестявания у нас  и търсенето на по-висока доходност от инвеститорите след коноранируса за ръста  в сектора. По критерия

нетна стойност на публично акумулираните активи

няма промени – най-големите управляващи дружества от периода януари-март запазват позициите си в листата на най-богатите. А трима  банкови фондмениджъри отново са на челните три места и заедно със следващите ги две дружества – "Конкорд асет мениджммънт" и "Реал Финанс асет мениджмънт", са с активи над 100 млн. лева. Съвсем лизо до тях по привлечените  парични средства. е и "Елана фонд мениджмънт" – в портфейла му има над 98 млн. лева.

"ОББ асет мениджмънт" увеличи активите си и с акумулираните 277.75 млн. лв. в портфейла си изпревари конкурентите си. В договорните фондове на "Райфайзен асет мениджмънт (България)" са постъпили общо 188.59 млн. лв., с което управляващото дружество си подсигури втората позиция. А със 167 млн. лв. "ДСК Управление на активи" остава на почетната стълбица.  

"Конкорд асет мениджмънт" е най-добре представилият се небанков фондмениджър като привлича допълнително средства, които вече са общо 129.64 млн. лева.

Най-големите десет управляващи дружества имат активи за 1.27 млрд. лева. А това означава, че 78.10% от всички пари, които българите са предоставили за управление на българските фондмениджъри, са в техните портфейли.

Когато става дума за пари и управление на активи, всеки клиент е уникален. Всеки инвеститор си има своите изисквания по отношение портфейла с финансови инструменти, а и той трябва да е съобразен с изисквания за риск, ликвидност, валута и т.н. И по този начин управлението на активите им може да е една добра алтернатива на депозита. Това именно прави интересна и работата на  фондмениджърите. Всички тези срещи правят възможно разработването на специални схеми за инвестиции за клиенти, които имат изисквания за подобна услуга.

Това естествено е свързано и с изисквания за конфиденциалност и по тази причина управляващите дружества не са склонни да разкриват информация за тези проекти. Именно по тази причина е по-трудно да се съберат данни и да се направи коректно подреждане на фирмите по показателя

нетна стойност на активите под доверително управление

както и по другия критерий, свързан с него – средна сума от такива активи на клиент. Компаниите в челото на таблицата са сред най-предпочитаните за този тип услуги, както показва и подреждането във всички тримесечни класации на "БАНКЕРЪ" до момента.

"Ти Би Ай асет мениджмънт" е лидерът по този показател, като дори добавя още стойност в портфейла си и в края на юни под негово управление са активи за 298.71 млн. лева. Това е и единствената фирма, която е акумулирала над 200 млн. лв. по този показател. Нови клиенти са октири и доверителната схема за инвестиране на "Карол капитал мениджмънт", като привлечените в нея средства са 40.10 млн. лева. Мястото си в челната тройка в сегмента на доверителното управление запазва и "Елана фонд мениджмънт", като неговите клиенти са увеличили своите вложения и те са на стойност 29.34 млн. лева.

Данните, които разполагаме  за

средните активи на клиент под доверително управление

не внесоха промени и по този показател в периода между април и юни. И тук естевено  "Ти Би Ай асет мениджмънт" води убедително, а средният размер на парите на един клиент, които дружеството умножава, леко се увеличава. След него в подреждането са "ОББ асет мениджмънт" и "Компас Инвест".

Фондмениджърите продължават да търсят възможности за привличане на клиенти – с организиране на нови договорни фондове или с повече реклама. Българите пък отговарят с поеве пресметливост и преценяване на всеки инвестиционен. Коронавирусът през тази година и наложената промяна в трудовите отношения и промените във възнагражденията подсилват притесненията по отношение на финансите им, но и част от тях все пак се оглеждат и за нови възможности за инвестиции и извън банковия депозит.

Два договорни фонда не успяха да развият потенциала си и в крайна сметка решението на компанията майка бе да пристъпи към ликвидация и отписване от публичния регистър, воден от Комисията за финансов надзор.

Това обаче не внесе кой знае какви промени по показателя

брой на колективните инвестиционни схеми

Най-големите дружества запазват влиянието си. В Топ 10 са познатите ни имена, като те управляват 92 фонда от общо 127-те, организирани от лицензираните 31 фондмениджъри. "Експат асет мениджмънт" управлява портфейл от 15 схеми. "ДСК Управление на активи" го следва най-отблизо с 12 фонда, а до тях е "ОББ асет мениджмънт" – с девет фонда. След тях са "Елана фонд мениджър" и  "Компас Инвест" – с по седем колективни схеми, а "Конкорд асет мениджмънт" и "Райфайзен  асет мениджмънт (България)" управляват по шест фонда.

Седемте банкови управляващи дружества остават важен фактор в сектора, след като контролират над една трета от организираните у нас взаимни фондове  за инвестиране (40 броя).

Организирането на договорни фондове е важно за привличането на клиенти, но толкова важно е и запазването им. Повечето инвеститорите вече са "открили" своя фонд, но има и други спекулативно настроени играчи, които не спират да търсят нови възможности за вложения и евентуално печалба. Но въпреки всички тези движения, които са нормални за сектора, в последните години вече не се наблюдават такива масови прехвърляния на парични средства  между отделните алтернативни вложения. Естествено не се забелязват и видими промени при показателя

брой на индивидуалните клиенти

Инвеститорите са достатъчно добре информирани и вече не се хвърлят при всеки слух в сектора да разместват парите си. Доходността на договорните фондове се осигурява от структурирането на различни по риск портфейли, което позволява пресмятането (доколкото това е възможно) на рисковете и печалбите.

Въпреки възможностите и доброто развитие на сектора за управление на активи, колективните схеми все още не могат да се "преборят" с конкуренцията на банковите депозити. Извънредната Ковид икономическа ситуация може би ще ги постави в обсега на инвестиционните планове на българите. 

"ОББ асет мениджмънт" е най-голямото дружесдтво по отношение на броя клиенти – то обслужва вече 33 582 човека. "Райфайзен асет мениджмънт (България)" умножава парите на 16 212 клиенти. "ДСК Управление на активи" е едно от дружествата със сериозно разрастване и предлага услугите си на 15 200 човека.  Инвестиции в "ПФБК асет мениджмънт" имат 14 хил. души, които са разпределени в петте фонда на дружеството.

 

ПОБЕДИТЕЛЯТ

"ОББ асет мениджмънт" АД притежава лиценз за управляващо дружество от 2004 година. В портфейла му има девет колективни инвестиционни схеми. Със своите активи за 256 млн. лв. компанията е най-голямото управляващо дружество у нас. Тя е лидер и по показателя "най-много привлечени клиенти".

От юни 2017 г. фондмениджърът  е част от "KBC Груп България", в която влизат ОББ, ДЗИ, "ОББ Интерлийз", "ОББ Факторинг", "ОББ Застрахователен брокер", "ОББ Метлайф ЖЗД". Акционери във фонд мениджъра са  Обединена българска банка, притежаваща 90.86% от капитала, и KBC BANK – Белгия, с дял от 9.14% от капитала.

През 2016-а отличието в класацията на в. "БАНКЕРЪ" за мениджър на най-добро управляващо дружество отиде при Катина Пейчева, която е изпълнителен директор на "ОББ асет мениджмънт" АД от юли 2007 година. През 2018 и 2019-а компанията отново спечели отличието „Най-добро управляващо дружество“ за годината.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст