Инвестиционните сделки в ЦИЕ са се увеличили със 7% за полугодието

бизнес

През първата половина на тази година инвестиционните сделки в Централна и Източна Европа са достигнали 6.26 млрд. евро. С основен принос за това са две мащабни портфолиа от имоти на стойност 2.2 млрд. евро, а Полша и Чехия имат 78% от дела на вложенията в такива активи в ЦИЕ-6, четем в доклад на Colliers. Най-голямото портфолио от жилищни имоти на Heimstaden заема 67% от общия инвестиционен обем в Чехия и около 21% от този в региона. Придобиването от Lonestar (Optima) на 61.5% от акциите на полската инвестиционна компания GTC (която има офис и в България) в ЦИЕ представлява 15% от всички транзакции в ЦИЕ-6. Сегментът на офисите и този на индустриалните и логистичните площи също са с добри резултати с дял съответно от 41% и 22 процента.

Според Кевин Търпин, директор проучвания, Colliers CEE, не е изненадващо, че активността при търговските площи и хотелите, е по-ограничена, имайки предвид, че негативните ефекти от пандемията са най-осезаеми при тях. По отношение на цените, възвръщаемостта на първокласните индустриални и логистични имоти, остава стабилна, като има и пазари, на които се свива. При висококачествените офиси, тя е нараснала средно с 25 базови точки, а при търговските площи – с 50. "Инвеститорите запазват интерес към ЦИЕ, но се отнасят с повишено внимание към региона, докато пазарите се успокоят и ограниченията за пътуване от и до някои държави по света отпаднат", отбелязва експертът.

София е единственият град в Централна и Източна Европа, в който се отбелязва спад на наемите на първокласни офис площи през второто тримесечие, сочат данни на консултантската компания. За периода цените на първокласни офис площи в столицата са намалели с 6,3% на годишна основа и са достигнали 15 евро на кв. метър. Експертите на компанията очакват те да продължат да се понижават през идните дванадесет месеца. 

Инвеститорите от Европа, Средния Изток и Африка (с изключение на ЦИЕ) са най-активните през първото полугодие на тази година, по-конкретно шведските с транзакцията на чешкото портфолио от жилищни имоти на стойност 1.3 млрд. евро, следвани от немските и френските, всеки от които с придобивания на активи на стойност около 250 млн. евро. Както и в предишните години, местните инвеститори от ЦИЕ също имат принос към общия обем сделки, който през разглеждания период възлиза на една трета от него.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст