Русенският университет подкрепя обучението по интегриране на малки бизнеси между поколенията

Русе университет Русенски университет

Русенският университет подкрепя обучението по интегриране на малки бизнеси между поколенията в едно семейство, съобщиха от висшето училище.
Темата за междупоколенческите  семейни бизнеси, която е част от научно-приложните разработки на международната академична мрежа "INTERGEN", бе представена пред кмета на Русе Пенчо Милков от доц. Даниел Павлов от факултет "Бизнес и мениджмънт". Срещата бе подготвена от екипа на Областен информационен център – Русе.

Според преподавателя значителното намаляване на населението (т. нар. "детройтски" синдром, който е довел до почти тройно намаляване на населението на град Детройт спрямо средата на миналия век) е тенденция, която се наблюдава в много градове в страната, включително и в Русе. И именно развитието и интегрирането на малки бизнеси между отделните поколения в семейството е основата за решението на този проблем, доц. д-р Павлов.

Това ще е само част от ветрилото на подкрепа, която ще осигурява Община Русе на гражданите, за да превърне крайдунавския град в предпочитана и разпознаваема дестинация, казва кметът Пенчо Милков. Предпоставки за възникването на такава теория са новите социални процеси, които постепенно се превръщат от местен в глобален проблем пред обществата. Сред тях са тенденциите за намаляване на населението в следствие на автоматизацията на производството, отслабването на нуждата от човешкия фактор в индустрията и заместването на хората с машини, както и поставянето на кариерата пред семейството.

Пенчо Милков отбелязва, че инфраструктурата в Русе е предвидена за почти двойно повече жители (с постоянен и настоящ адрес са 136 399 човека), а това налага не само да се спре негативната тенденция с обезлюдяването му, но и да се привличат още хора, които да го нарекат свой дом.

Русе е град на много възможности и предлага баланс между два коренно различни начина на живот – кариерно развитие в индустрията и близост с природата. Според кмета Пенчо Милков Община Русе и общността като цяло трябва да търсят начини русенци да намерят мястото си в един екологичен и зелен, но и същевременно социално развит град. "Поколенията преди нас не са си задавали въпроса дали да останат в града, а са търсили начини да го направят въпреки трудностите", отбелязва той. И насърчаването на малките семейни фирми е само един от начините за това, като Община Русе и Областният информационен център-Русе ще съдействат за организирането на срещи между тях. Така те не само ще могат да обменят идеи, примери и добри практики, но и ще виждат, че не са сами, а са част от важна и активна общност.

В Русенския университет има дисциплини, свързани с междупоколенческите семейни бизнеси по международната академична мрежа "INTERGEN", които се изучават в осем специалности – "Технология и управление на транспорта", "Социални дейности", "Бизнес мениджмънт", "Индустриален мениджмънт", "Публична администрация", "Бизнес администрация", "Управление на европейски проекти" и "Предприемачество и иновации".

И висшето училище спокойно може да предложи своята преподавателска и консултантска помощ на хората от крайдунавския град. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст