Правителството одобри българската позиция за заседанието на КОРЕПЕР II във формат Конференция на представителите на правителствата на държавите членки, на което ще бъде разгледано назначаването на трима съдии и един генерален адвокат в Съда на ЕС (СЕС). То ще се проведе на 2 септември 2020 г. в Брюксел.
България подкрепя предложенията за назначаване на съдии в Съда на ЕС на Чехия – Ян Пасер до 6 октомври 2024 г., на Латвия – Инета Зимеле до 6 октомври 2024 г. и на Белгия – Кун Ленартс до 6 октомври 2027 г., който понастоящем е председател на Съда. Страната ни подкрепя и гръцката кандидатура за назначаването на Атанасиос Рантос за генерален адвокат в СЕС до 6 октомври 2021 г.
Съдът на Европейския съюз тълкува правото на ЕС, за да се гарантира, че то се прилага еднакво във всички страни от Съюза, и разрешава правните спорове между националните правителства и институциите на ЕС.
При определени обстоятелства физически лица, дружества или организации също могат да заведат дело срещу институция на ЕС, ако смятат, че тя е нарушила правата им.
Съдът на ЕС е разделен на 2 органа: Съд – занимава се с искания за преюдициални заключения от национални съдилища, някои жалби за отмяна и обжалвания и Общ съд – произнася се по жалби за отмяна, внесени от частни лица, дружества, и – в някои случаи – правителства на страни от ЕС. На практика този съд се занимава главно със законодателството в областта на конкуренцията, държавните помощи, търговията, земеделието и търговските марки.
Съдиите и генералните адвокати се назначават съвместно от националните правителства с мандат от 6 години, който може да бъде подновяван. Съдиите във всеки съд избират председател за срок от 3 години, който може да бъде подновяван.