Паспортите – златни, любовта – платена, инвестициите – под масата

Парламент бюджет Владислав Горанов Йордан Цонев

Брюксел за пореден път размаха пръст срещу България за "златните паспорти". Европейската комисия отново изпрати писмо, в което изказва опасенията си от режима за предоставяне на гражданство срещу инвестиции. Правителство разполага с един месец да предостави допълнителна информация, след което комисията ще решава какво да прави с упорството ни в тази насока. По отношение на Кипър и Малта, с които сме в група, започват  процедури заради неизпълнение на задълженията им за изчистване на схемите за купуване на националност. 

Аргументите: предоставянето на гражданството срещу предварително определено плащане или инвестиция на хора без действителна връзка със съответните страни е несъвместимо с принципа на лоялно сътрудничество, залегнал в Договора за Европейския съюз. Това подкопава целостта на статута на гражданството на съюза, тъй като при предоставяне на гражданство отстрана на страна членка съответното лице автоматично става гражданин на ЕС и се ползва от всички права, свързани с този статут. Като например правото на свободно движение, пребиваване, гласуване на национални и европейски избори. В резултат на което последиците нито са ограничени до държавите членки, които ги прилагат, нито са неутрални по отношение на други държави членки и ЕС като цяло.

През юли Европейският парламент беше далеч по-директен и с резолюция призова за възможно най-бързо премахване на всички съществуващи схеми за гражданство или пребиваване срещу инвестиции. А в речта си за състоянието на съюза миналия месец Урсула Фон дер Лайен подчерта, че "европейските ценности не са за продан". Освен че звучи добре и силно, при цялото лицемерие на евробюрокрацията, всеки трябва да е наясно с размахания пръст. Големите може и да си затварят очите за мръсни инвестиции в техните страни и в офшорни зони, но явно са взели на мушка прилагането на същите тези схеми срещу предоставяне на европаспорт. 

Работата се размириса през 2018 г. след арестите в Държавната агенция за българите в чужбина. Нашият парламент спретна анкетна комисия за проучване на изнесените в медиите данни. Но малко по-късно стана ясно, че замазват бездействието си с оглед предстоящ доклад на ЕК, в който бяхме посочени в група с Кипър и Малта. Правосъдното министерство пък реагира с проект за промени в Закона за българското гражданство, в който отпада възможността за получаване на паспорт срещу краткотрайни инвестиции.

Последва обаче законопроект с обратното съдържание, внесен от депутати – членове на анкетната комисия, начело с Йордан Цонев и ударници на ГЕРБ. С него предложиха запазване на схемата за паспорти срещу инвестиции, но по "нови правила". Такива, че дори я разширяват. При представянето на законопроекта Цонев заяви, че не е правилно да се заличава тази възможност за привличане на инвестиции, които щели да бъдат насочени директно към българската икономика. И другите като нас отказвали да затворят пролуката.

Той, Цонев, като се бори срещу някаква мръсна финансова схема, такива закони пише, че оставаш с точно обратното усещане. Като за КТБ, офшорките или финансирането на медиите. Вероятно заради същото усещане Европейската комисия реагира на проекта му с писмо, в което отправи въпроси за неясното развитие на обещаните промени. За писмото узнахме от неин говорител, а нашите си затраяха. Няма министър, който да е посочил конкретни числа и ползи от цялата работа за финансово-икономическата ни система. Нито пък са признавали досега, че схемите за издаване на "златен паспорт" се ползват за opгaнизиpaна  престъпна дейност, пpaнe нa пapи, ĸopyпция и избягвaнe на дaнъчни плащания.

Снишаване, продължаващо с години, в които така и не видяхме обществената полза от инвестициите на новите ни съграждани. Но  пък можем само да гадаем колко политически и бизнес чекмеджета са напълнени с парите за българско гражданство. И се досещаме какво е свършено по заявката на Цонев и Тома Биков прокуратурата да разнищи мрежата за златно опаспортване на всевъзможни сиви и тъмни субекти, включително криминално проявени. Което, трябва да признаем, у нас и не личи – предвид цялостното припокриване на управленската класа с тези категории.
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст