Експерти ще консултират общините как да харчат еврофондове

мррб

Експертни звена и комитети ще подпомагат десетте най-големи общини в страната при подбора на проекти, които ще се финансират по приоритета за интегрирано градско развитие на управляваната от регионалното министерство Програма за развитие на регионите 2021-2027 г.

В новите териториални органи ще бъдат включени експерти на местните администрации, регионални поделения на държавни структури, представители на неправителствения сектор, бизнеса, граждански организации и др. Те ще имат ключова роля при  подбора и изпълнението на проектни предложения за инвестициите в преобразяването на най-големите общински центрове – Столична община, Благоевград,  Бургас, Стара Загора, Пловдив, Русе, Велико Търново, Варна, Видин и Плевен.

Целта на структурите е да се гарантира прилагането на принципа на партньорство при изпълнение на приоритета за градско развитие, чийто основен фокус е икономическо развитие на териториите, повишаване на брутния вътрешен продукт и заетостта, увеличаване на доходите и стандарта на живот на населението и намаляване на неравенствата.  

Звеното за подбор, което ще се формира със заповед на кмета на съответната община, ще има функции да организира и провежда публични и информационни събития, на които се разясняват изискванията за кандидатстване пред потенциалните бенефициенти, и провеждането на публични обсъждания на постъпилите проектни предложения, с изключение на предвидените за включване в концепции за интегрирани териториални инвестиции.

Звеното ще извършва също така подбор за проектни предложения, проверка за административно съответствие и допустимост и подбор по качеството съгласно Плана за интегрирано развитие на общината. Сред функциите му ще бъде и издаването на  писма за подкрепа. Съставът му ще включва служители на съответната общинска администрация, сред които минимум един експерт за осигуряване на информация и публичност и минимум двама служители, които да обезпечават организацията на работата на комитета за подбор и изпълняват функциите, свързани с участието в предварителния подбор на проектите. За подпомагане на работата на звеното, включително участие в процеса на преселекция, ще има възможност да бъдат наемани външни експерти, които не са служители на общината.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст