Елена Йончева: ЕП пита кой и как управлява България

БСП пресконференция Елена Йончева ало Банов съм

В мониторинговата група за демокрация на Европейския парламент участват депутати с голям опит и българските власти не трябва да ги подценяват. Групата не приема повърхностни отговори от България. По тази причина очаквам министър-председателят Бойко Борисов да бъде повикан за изслушване и за трети, и за четвърти път, докато на всеки европейски депутат, включително и от Европейската народна партия, не му стане ясно кой и по какъв начин управлява България. Това заяви в телевизионно интервю Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите.

Йончева припомни, че Борисов вече два пъти е канен, за да бъде изслушан, но без резултат.  „Въпреки очакванията на Брюксел, че в българското общество ще има достатъчно силен натиск върху премиера заради поведението му, това не се случи. ЕС разчита и на гражданското общество, на опозиционните партии в България, на медиите. Когато няма решителен обществен натиск, се появяват автократични държави, в каквато се превръща България“, заяви тя.

Мониторинговата група ще изпрати мисия, която трябва да проучи ситуацията на място, което е без прецедент за България. „Това означава, че в Брюксел не вярват на българското управление“, поясни Елена Йончева. Последиците за страната може да са свързани с европейските средства, които трябва да получи.

29 млрд. евро се очакват само като част от плана за възстановяване. Това е огромен шанс, както за българската икономика, така и за цялото ни общество, припомни тя. Средствата, насочени към държавата, ще бъдат обвързани с върховенството на закона, със свободата на медиите, със степента на корупцията. „Целта е така да променим нашето общество, да има такова управление, че българските граждани да не бъдат наказани заради правителството“, каза Йончева.

В същото време в България няма дебат как тези средства да бъдат разпределени. „Ние не знаем как ще модернизираме нашата икономика, как ще изградим производство с висока добавена стойност. Какво е сега България – място с най-евтината работна ръка“, посочи тя. Елена Йончева даде за пример развитието на Ирландия, която за 15 години членство в ЕС стана най-богатата държава, а България върви в обратната посока.

Попитана за отношенията си с председателя на БСП Корнелия Нинова, Елена Йончева коментира, че конфликтът не е личен. „Аз изразявам на глас притеснения, които мнозинството от избирателите на БСП имат, техните съмнения за задкулисни договорки“, заяви тя. „Не става дума за коалиция с ГЕРБ, а за скрити договорки с партиите от статуквото в едно бъдещо управление, за някакъв тип компромиси, които смятам, че са недопустими. Оставаме с впечатлението, че за тях президентът Румен Радев би могъл да бъде използван като разменна монета“, обясни Йончева.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст