С дрон срещу F-16 няма да стане

Борисов - Радев

В средата на миналата година тогавашният прeмиeр Бoйкo Бoриcoв водеше кръгова отбрана покрай аферата "Мата Хари". Снимките от спалнята му в резиденция "Бояна" били скалъпени, понеже с плащането за F-16 извaдил cтрaнaтa oт руско-китайската орбита и я нанизал на eврoaтлaнтичecкaта oc. Затова политическите му душмани ударили дъното с кoмпрoмaти и мaнипулaции, за които вceки дeн прeдупрeждaвaл, чe щe ce cлучат. Направени като по учeбницитe нa КГБ, в които пишело, че трябвa дa cъздaдeш тaкъв кoмпрoмaт, c кoйтo дa oтврaтиш и caмия гeрoй нa cнимкитe.

Научил го обаче не на "Лубянка", а нa фoрумa в Дaвoc, където им дeмoнcтрирaли тъкмо това – кaк ce прaвят кoмпрoмaти. Съгласно Борисовата теория на заговора всичко идвало от президента Румен Радев, нищо че уж е с американска школовка. За да разделя нацията, обединителят разчитал на "БCП, Мaя Мaнoлoвa, Цвeтaнoв, Cлaви Трифoнoв и вcичкитe ДCБ-тa пo зeмнитe кълбeтa". При това го правел агресивно и високотехнологично – с дрон, подарен му от Китай, който облитал боянските ливади и надничал в премиерските сараи. Затова щял вече дa cпи c пиcтoлeтa дo глaвaтa cи – както по снимките. 

От скоро дрон му праща и вътрешният министър Бойко Рашков. МВР вдигнало безпилотно хеликоптерче над автомагистрала "Хемус", за да проследи пътя на милиардите по схемата "Автомагистрали". "Целта ни е да проследим в детайли цялостното движение на отпуснатите, преведени и усвоени до момента средства", поясни шефът на националната полиция Станимир Станев. А Рашков очете, че за първи път национален обект бива изграждан от "неизвестен извършител" и "на зелено". Регионалната министърка Виолета Комитова пък добави, че и трасето на половината лотове било сбъркано. Търсели все пак кой го е разкопал, за да му платят, но никой не признавал.  

Как ще хване дронът паричните потоци, включително в посока Дубай и офшорните "Пандори", не знаем. Но от първите снимки се виждат километричните ровове на трасето без машини и работници. И понеже то е незаконно, никой не признава да го е правил. А от ГЕРБ се обаждат, че това били само подготвителни действия, нямащи връзка със строителството и платените за него милиарди. Ако имаха още малко време на власт, щяха и движението да пуснат – като завеса пред подвига на анонимните строители.

Въобще всяка заявка за разкриване на истината и слагане на ред в тази държава изглежда обречена, защото затъва в абсурди. С мотива, че има данни за престъпления, които миришат на асфалт, Рашков отказва да работи с прокуратурата. МВР пускало сигнали, но държавното обвинение си питало ушите по тях, вместо да обвинява. Затова службите и НАП нахлуха в АПИ и "Автомагистрали" без прокурорски съпровод. Представяме си как ще се разработи държавното обвинение, след като получи материалите, при тази разделна активност.

Шефът му Иван Гешев вади обратната версия – че полицията се бавела с разследванията. След което от вътрешното ведомство уверяват, че бачкат с ускорени темпове, което може да бъде обяснено само по един начин – че каквото и да вършат, хората на Гешев им намират кусури, които да бъдат оправяни. Вероятно затова са решили да ги затрупат с кадри от въздуха, които трудно да бъдат опровергани. Но пък един добър прокурор винаги може да извади от ръкава някое асо, например – като започне да разследва тяхното  авторство, както се случва с повечето неудобни записи.

Изводът е, че с дронове срещу F-16 трудно се воюва. Ако незнайно как в тази държава – след 30 години преход към нищото – се е появила воля тя да бъде реанимирана, с фотография само няма да стане. Този филм е с отворен финал и без хепиенд – всеки снима предизборно другия, след което се оказва че кадрите удивително си приличат. В резултат електоратът все облъчен при гласуването, а милиардите връщане нямат. 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст