„Смарт Органик“ купи дистрибутор на био храни в Холандия и Белгия

Смарт органик бфб

Софийската фирма "Смарт Органик" АД, водещ производител и дистрибутор на био продукти, придоби 100% от дяловете на Amigos Internternational Trade BV, съобщиха от дружеството.
Amigos Interntational Trade BV е малък дистрибутор на био храни в Холандия и Белгия с фокус върху продукти, които оказват положително въздействие върху планетата. В момента компанията внася и маркетира био аренга захар от Индонезия под своя бранд Red Ape. Захарта се добива от диворастящите аренга палми в дъждовните гори на остров Джава, Индонезия. Това осигурява доход на местните фермери и предотвратява изсичането на горите и заменянето им с моно култури, което оказва пагубно влияние както върху климата, така и върху популациите на орангутаните, към които реферира името на бранда Red Ape.
Аренга захарта е натурален подсладител с нисък гликемичен индекс, богата е на минерали и микроелементи и има приятен карамелов вкус.
Основните клиенти на Amigos са веригата супермаркети Jumbo и веригите био магазини Eko Plaza и Odin. Приходите на компанията за 2020 г. са в размер на 140 хил. евро.
"Смарт Органик" възнамерява да разшири пазара на аренга захарта Red Ape чрез своята шриока мрежа от клиенти в цяла Европа, както и да се възползва от търговските отношения на Amigos в Холандия и Белгия и предложи своите продукти там. Също така "Смарт Органик" ще прехвърли и дистрибуцията на марките Kookie Cat и Roobar от досегашния си дистрибутор към Amigos, което ще позволи на компанията да бъде по-конкурентна на местния пазар.
Придобиването на Amigos International Trade не замества придобиването на немската компания, което беше планирано за края на 2021 г., като преговорите за нея продължават. В същото време "Смарт Органик" разглежда и други възможности и в момента е в начален етап на преговори и с друга немска компания, която е стратегически по-атрактивна. Новата фирма, с която се преговаря, е значително по-голяма и ако се стигне до сделка, ще има нужда от допълнително финансиране със собствен капитал.

Търговията с акции на "Смарт Органик“ на пазар beam на БФБ започна на 3 декември миналата година след успеха на първичното публично предлагане (IPO), в което компанията набра 5 859 000 лева при почти два пъти презаписване на емисията.
„Смарт Органик“ е първият утвърден представител на сектора на биохрани на пазар beam. „Пазарът за растеж се превръща в трамплин за европейска и световна експанзия на амбициозните и динамични български компании“, заяви Маню Моравенов, изпълнителен директор на „БФБ-София“.
Допълнителната сума, акумулирана от „Смарт Органик“ ще бъде използвана за съфинансиране за купуването на немска компания конкурент, както и за увеличаване на производствения капацитет.

В плановете на компанията е и изграждане на нова производствена база край Божурище. Това ще стане на два етапа. В момента предприятието има производствена и складова база в кв. „Княжево“ в София, която се захранва със собствена соларна електроцентрала.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст