Общо 179 хил. лв. са изплатени миналата година за обезщетения на собственици на 97 имота, отчуждени с решение на Министерския съвет за изграждане на участъци от автомагистрала „Хемус“ на територията на област Ловеч. Това съобщават от областната администрация. Обезщетенията са за имоти в землищата на с. Български извор, с. Брестница, с. Дерманци, с. Торос, с. Пещерна, град Угърчин, с. Орляне, с. Каленик, с. Лисец, с. Баховица и с. Славяни.
През 2021 г. в областната администрация са постъпили общо 81 заявления за изплащане на обезщетения, по 34 от тях са изплатени през януари тази година 123 800 лв. за имоти в с. Дренов, с. Владиня, с. Слатина, с. Александрово и с. Чавдарци.
От началото на годината са постъпили нови 71 заявления, уточняват от пресцентъра на областиня управител.
В област Ловеч се изграждат три лота от автомагистрала "Хемус".
–Лот 1 – 15.26 км – от п.в. „Боаза“ до п.в. „Дерманци“ на път ІІІ-307, облужващ град Луковит. Стойността на лота е 129 млн. лева.
–Лот 2 – 19.2 км – от п.в. „Дерманци“ до п.в. „Каленик“ на път ІІІ-3005, обслужващ град Ловеч, чиято стойност е 165 млн. лева.
–Лот 3 – 17.08 км – от п.в. „Каленик“ до п.в. „Плевен“ на път II-35, обслужващ град Плевен. Стойност за изграждането му е 163 млн. лева.









