Народните представители от “Демократична България” Антоанета Цонева и Ивайло Мирчев се присъединиха към призивите за отзоваване на руския посланик в България Елеонора Митрофанова.
По-рано днес Стефан Тафров, дипломат и бивш депутат от “Демократична България”, призова посланикът на Руската федерация Елеонора Митрофанова да бъде обявена за персона нон грата заради езика, който използва руското посолство в София.
„В сайта на руското министерство част от българите бяха наречени „подлоги”. Дали „слугинаж” или „подлоги” – много е обидно. На сайта на българското посолство в Русия няма да намерите обиди. Г-жа Митрофанова трябва да бъде обявена за персона нон грата. Това е моето мнение”, заяви Тафров пред Нова телевизия.
„Много страни членки на ЕС свалиха равнището на дипломатическите отношения без руските посланици да наричат гражданите подлоги или слугинаж. България трябва като страна да запази достойнството си. Никой посланик няма право да обижда български гражданин”, заяви Тафров.
Бившият български представител в ООН заяви, че дипломацията изисква посланикът да се отзове, когато бъде поканен от външното министерство. Митрофанова е била поканена на среща от МВнР преди три дни във връзка с разследването за руски дипломат, който е извършвал нерегламентирана разузнавателна дейност в България.
„Тя е тук, за да поддържа връзка с българските институции. Когато външно министерство я покани на среща, тя е длъжна да се отзове. Това е неуважение към българските институции”, заяви Тафров.
Стефан Тафров определи като заплаха за България падането на черноморския град Одеса в руски ръце.
„Много съм разтревожен. Това може да затрудни търговското корабоплаване. Ако руснаците овладеят Украйна, следващите мишени са страните-членки на НАТО и най-вече Черноморските. Затова е много важно за нас Украйна да не бъде овладяна”, каза Стефан Тафров.
“Посланикът на Русия Елеонора Митрофанова излезе с безогледно обръщение за трети март. Към нея трябва да бъде приложена най-тежката санкция в дипломацията – тя трябва да бъде отзована”, заяви Антоанета Цонева в интервю за медийна група “Добруджа”.
Ивайло Мирчев обяви в свой пост във “Фейсбук”: “Време е руският посланик да бъде помолен учтиво да напусне страната”.
Двамата депутати посетиха граничния пункт в Дуранкулак и хотели в Балчик, където са настанени бежанци. Те установиха, че има множество проблеми, с които трябва държавата да се ангажира.
“Проведохме среща с 5 хотела, в които са настанени над 500 души от Украйна. Сметките се плащат от хотелиерите и добри хора в Балчик. Храната основно се плаща от фирми и от граждани в района, но голямото притеснение са сметките за ток. Тази благородна инициатива ги натоварва с допълнителни разходи, защото трябва да има допълнителен персонал, наемат се готвачи, а българската държава не съдейства по никакъв начин”, заяви Мирчев.
В момента хотелите („Хелиос“, „Самара“, „Лотос“, „Голдън Палас“ и „Лайтхаус Голф“) са принудени дори да плащат туристическа такса за настанените бежанци.
“Полша е приела половин милион души, а нашата държава 16 хиляди. На този етап не се справяме така, както трябва. Нашата цел е да го коригираме. Държавата трябва да си влезе във функциите и затова искахме разговор и информация от първа ръка”, каза Мирчев.
Според Антоанета Цонева институциите се опитват да калибрират своите дейности. Преди дни Министерството на правосъдието обяви, че е разширен обхватът на безплатната правна помощ за идващите от Украйна. “Тази координация трябва да е такава, че всички по веригата да знаят какво и как се случва”, каза тя.
Антоанета Цонева заяви, че Европейската комисия стартира една от най-важните мерки – директивата за временна защита, която ще даде възможност украинците да получат статут, да имат достъп до здравната и образователната система и до пазара на труда.
“За да може да проработи тази мярка веднага, България трябва да мобилизира капацитет, инфраструктура и експертиза, за да могат хората да получат заслужено отношение”, каза тя.