Пекин ще гони растеж от 5.5%

свят

Китайското правителство подготвя повече стимули, за да изпълни агресивния си целеви икономически растеж и призовава за доверие в условията на растящите ограничения в страната и на глобалната нестабилност, произтичаща от руската инвазия в Украйна. Пекин залага 5.5% ръст на стопанството през тази година – най-малкият за последните повече от три десетилетия, но все пак доста над прогнозите на МВФ за подем от 4.8 процента. 

Премиерът на Китай – Ли Къцян – обеща при откриването на годишната сесия на Националния народен конгрес (де факто Китайският парламент) на 5 март "да ускори прилагането" на парична политика и да стабилизира жилищните цени. 

Спадът на огромния имотен пазар на азиатския колос и периодично появяващите се вълни от коронавируса бяха сериозна спирачка за второто по големина световно стопанство – ключов източник на глобалното потребление. Растежът на страната се забави до 4% през последното тримесечие на 2021-а преди да избухне геополитическия конфлик между Русия и Украйна, който извади от релси финансовите пазари и повиши рязко цените на суровините. 

Засилването на растежа е особено важно за Китайската комунистическа партия и за президента Си Дзинпин, който вероятно ще направи безпрецедентен опит да остане на лидерската си позиция за трети пореден петгодишен мандат на 20-ия конгрес на Комунистическата партия на Китай през есента. Официалните представители на правителството изтъкват икономическата стабилност като основен приоритет и настояват за по-решително потребление на местните управи. 

Ли информира делегатите на конгреса, че фискалните разходи ще скочат с 8.4% през 2022-а, а бюджетът за отбрана – със 7.1 процента. Обясненията за паричната политика пък навеждат на мисълта, че Народната банка ще ореже лихвените проценти на няколко порции, коментират банкери, като първото – от 10 базови пункта на едногодишната кредитна лихва, се очаква през второто тримесечие. Основната цел на този подход е да бъде спрян спада в сектора на недвижими имоти. Предвид новия външен риск, който идва от военния конфликт в Европа и застрашава основно енергийно-хранителната сигурност, във всички случаи ще са необходими и други мерки за решаване на продоволствените проблеми.

Монетарните стимули на Китай са в рязък контраст с американските и с други развити държави, които вече повишават лихвите или се подготвят да ги увеличат, за да ограничат инфлационния натиск. Пекин запазва непроменено – около 3% – целевото инфлационно равнище за тази година, въпреки че последните данни за потребителските цени са доста по-скромни.  

По оценка на икономисти, в сравнение с предишните фази на коригиране на макроикономическата политика, способността на Китай да отговори на външни шокове е нараснала значително.  

Ли повтори ангажимента на Пекин за стриктен контрол върху общите дългови равнища на стопанството и обяви, че местните управи ще разполагат с облигации за общо 3.65 трлн. юана (колкото и през 2021-а) за финансиране на специфични проекти. (Бел. ред. – при обменен курс 1 щ. долар = 3.20 юана, дългът ще е в размер на 577.5 млрд. долара). Правителството ще създаде и фонд за гарантиране на финансовата стабилност и за предотвратяване на системни рискове.

Пекин не е залагал целево увеличение на БВП под 6% годишно от 1991-а. За 2020-а нямаше планирано ниво заради пандемията, която забави растежа до 2.2%, а през 2021-а той достигна 8.1 процента. Въпреки това целевият ръст от  5.5% е трудно постижим и изисква по-голяма проактивна политическа подкрепа, коментират икономисти. Според тях най-важни ще са инвестициите в инфраструктура – надежден двигател за стабилизиране на тазгодишния подем. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст