Газовата връзка с Гърция ще заработи през есента

Кирил Петков инспектира газовата връзка с Гърция в Комотини

Премиерът Кирил Петков пристигна край гръцкия град Комотини, където заедно с министъра на енергетиката Александър Николов направи оглед на строежа на интерконектора между България и Гърция. Заедно с тях е и началникът на политическия кабинет на Петков – Лена Бориславова. Българската делегация беше посрещната от гръцкия министър на околната среда и енергетиката Константинос Скрекас. Двете страни отбелязаха важността на проекта. От визитата стана ясно, че  газовата връзка с Гърция ще заработи през септември.

Газовата връзка ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ. IGB e с обща дължина 182 км, повечето от които са на българска територия. Трасето на газопровода преминава през общините Стара Загора, Хасково, Димитровград и Кърджали, като осигурява възможност за газификация на всички населени места в района.

Миналата седмица министър-председателят Кирил Петков инспектира изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България в района на Стара Загора.

"Физическата инфраструктура вече е налице, в момента се прави хидравличното тестване. Това означава, че сме напреднали много, което потвърждава тезата, че през последните три месеца е направено повече, отколкото в последната година", каза премиерът пред репортери в Комотини. По думите му завършването на проекта е много важно, защото, когато се говори за диверсификация, това означава по-ниски цени на газа, на парното през следващата зима, по-малък натиск върху цените. Петков каза, че е минал по цялото трасе и познава всеки метър на трасето. Всички тръби са поставени, трябва да се сложат кабелите, които управляват трасето, уточни той. "Ако се завърши в края на юни, през септември азерският газ ще си върви напълно комерсиално", обяви министър-председателят.

Премиерът припомни, че изграждането на газовата връзка с Гърция се бави 12 години. "Тази тръба не е построена 12 години, а руската тръба е построена за 3 години", изтъкна той.

Във връзка с преговорите с "Газпром" (за нов договор от 2023 г.) той отбеляза, че трябва да сме готови за всякакъв сценарий, включително за такъв, при който нямаме доставки оттам. "Ако нещата се оправят, няма война и може да се преговаря, газът от "Газпром" ще бъде част от нашия микс. Съвсем различно е да преговаряш с една страна, когато имаш опции", категоричен е Кирил Петков.  По думите му България има три алтернативни източници на газ, ако спрат доставките от Русия: "Този може да докара 3 милиарда кубически метра – горе-долу консумацията на България, отделно връзката през Месемврия , отделно имаме и през Турция връзка, така че абсолютно сме готови за такъв сценарий."

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст