Предварителния финансов резултат на "Тексим Банк" АД за четвъртото тримесечие на миналата година е печалба от 325 хил. лева при 128 хил. година по-рано, става ясно от междинния финансов отчет на кредитната институция.
Банковата група включва "Тексим Банк" /банката майка/ и контролираните от нея три дъщерни дружества. В управляващото дружество "Тексим асет мениджмънт" ЕАД притежава 100% от капитала. То е организирало четири договорни фонда – "Тексим България", "Тексим Консервативен фонд", "Тексим Балкани" и "Тексим Комодити Стратеджи". Банката майка притежава по 100% от дружествените дялове на "Тексим Проекти" ЕООД и на „Тексим Проджект къмпани“ ЕООД.
Приходите и разходите на банката отразяват общата икономическа среда и въведеното извънредно положение в страната поради разпространението на ковид-19. Общо нетните оперативни парични постъпления от дейността на групата към края на декември намаляват с 0.81% и са на стойност 16.63 млн. лева. От дружеството отчитат увеличение на нетния доход от лихви – с 14.19%, и на нетния доход от такси и комисионни – с 0.35 на сто.
В края на миналата година активите на "Тексим Банк" са нараснали с 16.02% спрямо 2020-а до 537.16 млн. лева. Това е резултат от повече инвестиции в дългови и капиталови инструменти.
През четвъртото тримесечие банката отчита добро качество на кредитния си портфейл, като делът на брутните необслужвани кредити е 2.79 на сто.
Общо 70.7% са корпоративните клиенти, а останалите са граждани и документи. „Тексим Банк" продължава политиката за ръст в кредитирането чрез предлагане на нови продукти. Ръст има и при при частни лица и при корпоративни клиенти.
В подкрепа на клиентите си по кредитити и в съответствие с насоките на Европейския банков орган относно законодателните и частни мораториуми върху плащанията по заеми, прилагани с оглед на кризата, предизвикана от ковид-19, „Тексим Банк“ предостави на клиентите си механизми за предоговаряне.
Така към края на декември банката е отсрочила по реда на мораториума 128 кредита на стойност 45.4 млн. лева, от които 19 са заемите на предприятия – големи корпоративни клиенти и малки и средни фирми, за 42 млн. лева. Общо 109 от заемите са за домиканства, в т.ч. 6 ипотечни и 103 потребителски кредити.