Близо 70 млн. евро ще бъдат инвестирани до 2027 г. за развитие на пограничните региони на България с Република Северна Македония и Сърбия по европейските програми за трансгранично сътрудничество. Това съобщи вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов пред парламентарната комисия по политиките за българите извън страната. В граничните региони на западните ни съседки живеят много наши сънародници, които се възползват директно и индиректно от този вид инвестиции.
България има ангажимент да подкрепя значимите по численост български общности зад граница. Според министър Караджов програмите дават възможност за сътрудничество, изграждане на партньорство и контакти между българите от двете страни на границата. „Това е предпоставка за икономически тласък за бедните погранични райони, в които живеят българи“, отбеляза вицепремиерът.
Чрез изпълнението на програмите за трансгранично сътрудничество са постигнати значителни резултати. Само за последните осем години между България, Северна Македония и Сърбия са реализирани проекти за 53 млн. евро в различни области от двете страни на границите. Хората в тях общуват, създават общи инициативи и започнаха да работят заедно. Те вече много добре знаят, че имат сходни проблеми, предизвикателства, но и общи цели за подобряване на условията за живот и бизнес, отбелязват от министерството.
В периода до 2027 г. програмите ще финансират проекти, насочени към преодоляване на климатичните изменения, бедствията, здравните и икономическите кризи. „Стратегическите ни цели включат изграждането на дългоочаквания граничен пункт „Клепало“ със Северна Македония, както и значително повишаване на ефективността на пожарните и аварийните служби в България и Сърбия при бедствия, аварии и катастрофи“, информира министър Караджов. Предвижда се също така да бъдат подкрепени с директни грантове представителите на малкия и среден бизнес, който е гръбнакът на икономиката в пограничните райони.
Половината от средствата по програмите ще са за интегрирани проекти, които идват от местните общности и се приоритизират от тях. Европейският съюз насърчава подхода „отдолу-нагоре“ и тук е големият шанс за българските общности да станат още по-активни участници в този процес като предлагат най-важните за регионите им проекти. До момента те са проявявали значителна активност, като през програмния период 2014-2020 г. половината от сключените договори по програмата за трансгранично сътрудничество със Сърбия, например, са включвали представителства на българските общности. Общият размер на финансирането за тези проекти е 17.5 милиона евро.
Един от приоритетите по новата програма 2021-2027 г. ще насърчава широкото партньорство при изпълнение на проектите, които са в обхвата на териториалната стратегия. Това включва и български общности в граничните региони. Тук планираният бюджет е 21 млн. евро, което е по-голяма подкрепа в сравнение с тази от предходния период. Подкрепата по програмата с Република Северна Македония също е увеличена с 50% през програмен период 2021-2027 г., с което се осигуряват допълнителни възможности за достъп до финансиране.