Общото събрание на Българо-украинската индустриална камара (БУИК) към Българската търговско-промишлена палата избра ново ръководство на организацията. Събитието бе официално открито от Цветан Симеонов, председател на БТПП. той отбеляза, че сега е точният момент за активизиране на дейността на карата, съобщиха от Българската търговско-промишлена палата.
БТПП полага усилия за насърчаване на възможно по-широка подкрепа за Българо-украинската индустриална камара, която ще има важна роля в бъдещото разширяване на икономическото сътрудничество с Украйна, в полза на нейното по-бързо възстановяване.
За председател на камарата бе избрана Лилия Иванова, главен секретар на Министерството на младежта и спорта, бивш заместник-министър на икономиката, която е с дългогодишен опит в държавната администрация. Новото ръководство представи и програма за дейността на смесената палата за 2022 година.
Преди няколко дни Лилия Иванова обсъди с председателя на палатата Цветан Симеонов актуалната ситуация в Украйна. Акцент бе поставен върху икономическите ефекти от кризата, наложените санкции, проблемите по веригата за доставки, бежанската вълна, привличането на украинския бизнес в България и други.
Българо-украинската индустриална камара е създадена в град София на 10 юли 2012 година със статут на Съвет към Българската тьрговско-промишлена палата. Целта й е да насърчава и подпомага дейността на всички стопански и нестопански субекти, имащи за цел разширяване на българо-украинските търговско-икономически отношения. Членове на камарата могат да бъдат физически и юридически лица, производители на стоки и услуги и търговци, включително и смесени българо-украински дружества, регистрирани по законоустановения ред в България или Украйна.
Украйна е сред най-големите търговски партньори на страната ни през миналата година сред страните извън Европейския съюз. Двустранният ни стокообмен е възлязъл на 1.47 млрд. щ. д., или с 56.8% повече от 2020-а. Този обем надвишава двустранната търговия, достигана през последните девет години. Износът на България възлиза на 480.5 млн. щ. д., а вносът украински стоки е на стойност 990.4 млн. щ. д., като надвишават съответно с 82.8% и 46.7% реализираните през 2020-а. През всичките тези години търговското салдо е отрицателно за нашата страна.
През 2021 г. водеща стокова група в износа ни за Украйна са нефтените масла и маслата от битуминозни минерали (31.2% дял от износа), като е реализиран значителен износ на стойност 150 млн. щ. долара, в сравнение с 2.5 млн. щ. долара през 2020 година. На следващите позиции се нареждат минералните или химични торове и медикаментите. При вноса за 2021 г. най-голям дял, възлизащ на 35.8% заемат полупродуктите от желязо или от нелегирани стомани.
Отношенията ни се основават на подписаното на 27 юни 2014 г. Споразумение за асоцииране между ЕС и Украйна, в рамките на което е включена търговска част, т. нар. дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия.
Украйна е от приоритетните пазари за българския туризъм, а страната ни е популярна туристическа дестинация за украинските граждани. През последните няколко години се наблюдава увеличаване броят на украинските туристи посетили България, като допълнителен положителен сигнал за туристическото сътрудничество между двете държави дава въвеждането от 11 юни 2017 г. на безвизов режим за гражданите на Украйна при пътувания до ЕС.
През 2021 г. Украйна се нарежда на пето място по брой чуждестранни туристи, посетили България, като е нас са гостували 250 039 човека, което е с 85% повече от 2020-а, която бе силно повлияна от разпространението на COVID-19.