Групата „ПроКредит“, която работи основно в Югоизточна и Източна Европа, надхвърли очакванията за финансовата 2021 г. въпреки продължаващата пандемия от COVID-19. Кредитният портфейл е нараснал с 670 млн. евро или с 12.8%, съобщават от кредитната институция. Този висок ръст подчертава позиционирането на компанията като Hausbank и нейния опит в „зеленото“ кредитиране.
Благодарение на по-високите приходи, строгият контрол над разходите и намаляването на рисковите разходи, консолидираният резултат се увеличи с 92% и достигна 79.6 млн. евро. Въпреки войната в Украйна, ръководството също така потвърждава, че то продължава положително да оценява средносрочното развитие на групата в настоящия контекст, потвърждавайки средносрочните цели на групата.
Кредитният портфейл на „ПроКредит“ се увеличи с общо 670 млн. евро или с 12.8% (за 2020 г. имаше ръст от 457 млн. евро или 9.5%). С коригирането на влиянието на валутните курсове, растежът беше малко над 10%, което е в съответствие с нашите очаквания. Повече от 20% от този ръст идва от „зелени“ кредити, по-специално за финансиране, свързано с възобновяема енергия. Портфейлът от „зелени“ кредити се увеличи със 143.2 млн. евро до общо 1,1 млрд. евро. Делът на портфейла от „зелени“ кредити в общия портфейл е 19 на сто.
Депозитите в „ПроКредит“ са се увеличили със 643 млн. евро или с 13.1% (за 2020 г. ръстът е с 566 млн. евро или 13%). По-голямата част от ръста се дължи на безсрочни влогове и овърнайт депозити с ниски лихвени проценти, което способства за по-нататъшно подобряване на структурата на рефинансирането на групата и повлия положително върху нетния лихвен марж.
Консолидираната нетна печалба от 79.6 млн. евро съответства на значителното повишаване на възвръщаемостта на собствения капитал от 9.7% в сравнение с предходната година (2020 г.: 41.4 млн. евро или 5.3%). Всички банки допринесоха за увеличаване на консолидирания резултат от финансовата година на 92%, като при това рентабилността беше особено забележима в сегмента Югоизточна Европа.
Нетният приход от лихви на „ПроКредит“ се увеличи с 10.2% до 222 млн. евро през 2021 г. (2020 г.: 201.6 млн. евро).
При 50.9 млн. евро нетните приходи от такси и комисиони са със 7.3% над нивото от 2020-а (47.4 млн. евро) Приходите от трансакционен и картов бизнес показаха особено положителни тенденции, като разходите за комисиони нараснаха, отчасти благодарение на постоянното използване на банковите гаранции, от които групата сериозно печели.
Клиентите от малки и средни предприятия (МСП) на „ПроКредит“ банките успешно са се адаптирали към предизвикателствата на пандемията от COVID-19 и са осигурили продължаването на своята дейност при тези неблагоприятни условия.
Разходите за персонал и административните разходи на „ПроКредит“ са се увеличили с 9.4 млн. евро през 2021 г., докато оперативните приходи (преди отчитане на стойността на риска) са нараснали с 29.8 млн. евро. По този начин съотношението разходи-приходи се намали с 3.8 процентни пункта до 64.2% (2020 г.: 68%), което е малко по-добре от прогнозата, съставляваща около 65 на сто.
Потвърждават се средносрочните цели на „ПроКредит“ Групата
Предвид ясно фокусирания бизнес модел на групата „ПроКредит“, нейните тесни взаимоотношения с клиентите и консервативната стратегия за управление на риска, ръководството продължава положително да оценява средносрочното развитие на групата и потвърждава средносрочните цели за 10% ръст на кредитния портфейл, съотношение разходи-приходи под 60% и коефициент на възвръщаемост на собствения капитал около 10 на сто.
„Високите резултати, постигнати през 2021 г., ни дават увереност за бъдещето“, казват от ръководството на „ПроКредит“. „Войната в Украйна е трагична и безусловно поставя пред групата „ПроКредит“ нови предизвикателства, особено в краткосрочен план. Чувстваме се добре подготвени да посрещнем тези предизвикателства и да постигнем нашите средносрочни цели. Стратегически ние само засилваме нашия ангажимент да подкрепяме МСП в Югоизточна и Източна Европа, тъй като императивът за тези региони е да създадат просперитет по начин, който да насърчава зеления преход, прозрачността и международната икономическа интеграция, е очевиден както никога досега”.