Държавата ще плаща здравните осигуровки на бягащите от войни, които имат временна закрила у нас. Това решиха окончателно депутатите с промени в Закона за здравното осигуряване. Промяната ще важи за период от година за всички бежанци, които са на територията на страната и имат временна закрила, а не само за тези от Украйна. Средствата ще бъдат отпуснати с постановление на Министерския съвет.
Част от парите ще дойдат от неизползвани средства от предишни европейски програми, които ще бъдат пренасочени. Възможности за финансиране ще се търсят и по линия на инструментите на Европейския съюз за сметка приоритизиране на разходите. Акт на Министерския съвет ще определя откъде ще идва финансирането – дали от бюджета, дали от европейски средства, или от парите, които ЕС ще отпуска за украинските бежанци на страните, които са ги приютили.
"Има много неизвестни – колко бежанци ще пожелаят временна закрила, каква част ще решат да ползват нашата здравна система. Това изисква да имаме динамичен механизъм за вземане на решения", каза председателят на здравната комисия Антон Тонев от ПП, след като опозицията го попита откъде ще дойдат парите.
"Кажете откъде ще ги вземем тези пари, за да ги дадем на бежанците?", попита Хасан Адемов от ДПС. Той критикува законопроекта, тъй като в него е записано единствено "източник на финансиране", без да се посочва кой ще бъде той. И напомни, че за да се прехвърлят парите от бюджета към този на НЗОК, ще трябва бюджетът на Здравната каса също да се актуализира.
Елена Гунчева от "Възраждане" подкрепи думите на Адемов и добави, че така се дискриминират българските граждани, които нямат пари за здравни осигуровки. Тя подчерта, че стотици хиляди българи си доплащат за лечение, а много деца не могат да се оперират в чужбина, защото родителите им не могат да съберат нужните средства.
Искрен Митев от ПП обяви, че 65% от украинските бежанци са заявили, че са готови да започнат работа. "От възможността ще се възползват най-вече майки с деца, избягали от войната", обясни той.
"Всички се разчувствахме, защо смятате, че жените и майките могат да печелят по-малко пари, това е дискриминация", отговори Гунчева. И попита кой установява профила на пристигналите у нас бежанци и колко от тях са майки с деца. А Росица Кирова от ГЕРБ посочи, че майките с деца се използвали като щит, защото не можело да бъде обяснено откъде ще дойдат средствата за промените.
Социалистът Георги Михайлов отбеляза, че пари има и ще дойдат "от джоба на всеки български гражданин, който е милосърден". Той призова колегите си да "не се излагат", напомняйки, че в пленарната зала "се късат ризи" да изпращаме оръжия на Украйна, а в случая става въпрос за "узаконяване на един хуманен акт".