Конкурсът „Най-добър младежки старт-ъп за 2022 г.“ събира проекти

Софийският университет и Фондът на фондовете подписаха меморандум за сътрудничество министър Даниел Лорер

Меморандум за сътрудничество беше подписан между Софийския университет и Фонда на фондовете. Целта на споразумението е развитие на ефективен обмен на знания и идеи между академичната област, бизнеса, държавните институции и обществото, съобщиха от висшето училище.

С документа ще си партнират при осъществяване на пазарни проучвания, консултации, анализи и научни изследвания в областта на финансовите инструменти, банковата дейност, финансирането на малки и средни предприятия, придобиването на дялови участия, добро корпоративно управление, управление на средства от Европейския съюз и други. Предстои и провеждане на съвместни научни прояви, обучения, курсове, конкурси и други инициативи от общ интерес, както и съвместно кандидатстване по проекти/програми в областите на интерес на двете страни.

Министър Даниел Лорер подчерта, че с днешното споразумение се надява темата за иновации и предприемачество да достигне до повече млади хора. Той изрази увереността си, че икономическият растеж на България се обуславя от това младите хора да създават повече иновации и добри идеи, които да се превръщат в бизнес и те да са подкрепени с повече интелектуална собственост, нещо, което се ражда именно в Софийския университет. „Искаме да обединим усилията на капитала и академията, за да създаваме повече заедно с младите хора за нашата страна. Това е нашата мисия тук. Много се радваме да сме заедно“, посочи министър Лорер.

Изпълнителният директор и председател на съвета на директорите на Фонда на фондовете Мартин Гиков засегна темата за уникалните възможности от този обмен на иновации и креативни идеи, които се прехвърлят от университета към бизнеса. Той посочи, че с колегите му ще се опитат да приложат своите финансови инструменти и да подкрепят студентски и преподавателски старт-ъпи и това ще бъде един от катализаторите на това, което искат да постигнат.

В рамките на събитието бе официално обявена и първата инициатива по меморандума – Национален конкурс „Най-добър младежки старт-ъп за 2022 г.“, организирана от Стопанския факултет на Софийския университет и Фонда на фондовете и фонд мениджъри под патронажа на Министерството на иновациите и растежа. Стремежът е да се развият предприемачески и иновационни умения у младите хора; да се насърчи младежкото предприемачество; да се информират младежите за възможностите за финансиране на старт-ъпи; да се обучат младежите как да изготвят бизнес планове и как да представят идеите си пред инвеститори.

В конкурса ще могат да участват всички студенти в български университети и младежи до 29-годишна възраст с иновативни бизнес идеи. Той ще се проведе на три етапа: в първия – от 20 април, ще се  кандидатстване онлайн. Вторият етап – от 26 май, включва еднодневно обучение на предварително селектирани кандидати, а в третия – от 7 юни, Pitching Day – ще има  презентации пред инвеститори на избрани кандидати.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст