Позицията на ПП за Украйна е разочароваща, но все още имат шанс

Радан Кънев

Вчерашната позиция на "Продължаваме Промяната" по въпроса за въоръжаването на Украйна е разочароваща и смущаваща.

И го казвам, защото съм убеден, че правителството на Кирил Петков е огромен шанс за България. Защото продължавам да подкрепям него и екипа му и смятам, че техният изборен успех е рядък "прозорец на възможности" ("window of opportunity") за обществото ни и никак не ми се иска те сами да го затворят. Защото вярвам, че лидерството се изгражда в кризи, а не пада от небето. Така че настоящата ми позиция е най-силният знак за подкрепа, който някога съм давал на ПП и на Кирил лично, в желанието ми да го видя като успешен лидер на успешна нация. Нещо, което е възможно, но изглежда все по-малко сигурно…

А сега по същество:

1. Позицията "и едните, и другите са маскари" е напълно неприложима в настоящия политически конфликт между партньорите в управлението "Демократична България" и БСП. Той НЕ позволява неутрална позиция – тя е пряка подкрепа за позицията на БСП.

2. Не, не става дума за партийни PR стратегии. Дори това да е мотивацията на БСП (напълно възможно) и/или на ДБ (надявам се – абсурдно, поне за мен няма нищо общо с PR), залогът е национален, а не партиен. Изборът е също национален, а не партиен. Въпросът е не какво прави една от партиите във властта, нито дори какво правят властта и опозицията, а какво прави България. И отново – изборът да не прави нищо е подкрепа за позицията не толкова на БСП, а на Путин.

3. Съвсем прагматично – шансът Корнелия Нинова да напусне властта клони към нула. Ако тя бъде поставена в изолация в коалицията, а и в целия парламент, тя няма да си тръгне. Обръщам внимание, че евродепутатите на БСП на два пъти единодушно подкрепиха резолюции на ЕП, призоваващи за пълно енергийно ембарго на агресора и активно въоръжаване на жертвата, както и решенията за финансиране на въоръжаването на Украйна с фондове на ЕС.

Прочее, ако използва сегашния конфликт за напускане, Корнелия няма да напусне само кабинета "Петков", но и ПЕС.

4. Не е въпросът дали ДБ ще напусне коалицията. По темата чуваме доста противоречиви и неясни, за съжаление, сигнали. Въпросът е, че избирателите на ДБ, както и значителна част от избирателите на ПП, ще изоставят коалицията. А кабинетът "Петков" няма дори и минимален, теоретичен шанс да оцелее, камо ли да управлява смело и успешно, без подкрепата на активната средна класа, която даде победата на ПП.

5. Неяснотата не е в позициите и червените линии на по-малките коалиционни партньори. Тя е в позицията на партията – мандатоносител. И отново – липсата на позиция Е позиция. И такава позиция би била катастрофална за тази партия.

6. Не знам управляващите дават ли си сметка каква е международната тежест на няколкодневното посещение на министър Кулеба в България. И каква е цената, ако това посещение се превърне в провал. Този провал ще се пише на сметката ни, на цялата нация, поколение напред.

7. Лидерството по неизбежност изисква в кризисни времена лидерът да не се лашка по общественото мнение, а да го води. И да направи необходимото, за да осигури политическа подкрепа за позицията, която вярва, че е добра за народа му. Чърчил се е съюзил с либерали и лейбъристи срещу германофилските кръгове в своята партия. Рузвелт е теглил разделителна линия между изолационисти и атлантици в двете партии в Конгреса. Митеран не се е поколебал да жертва комунистическите си съюзници в името на отговорна национална политика. Хелмут Кол е прокарал антикорупционно законодателство с гласовете на социалдемкратическата опозиция, за да преодолее блокажа на лобито на едрия бизнес в ХДС. Добри примери много. Лошите примери за слабо лидерство обикновено не помним, защото не помним и слабите лидери.

В заключение – не е време за късане на ризи и клетви колко лоши са управляващите. Не са. В много отношения имат шанс да бъдат най-доброто, което ни се е случвало от двайсет години. Но това е само шанс. И за да го използват, те трябва да почувстват подкрепата ни. Но не подкрепа за хубавите си очи и CV-та, а за Избора, който все още имат време да направят.

*Коментарът е публикуван във Фейсбук профила на евродепутата от ДБ Радан Кънев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст