Стокообменът ни с Китай расте, но инвестициите са много малко

пазари

Новият съветник по икономически въпроси в посолството на Китайската народна република в София Кон Линю разговаря в Българската търговско-промишлена палата с председателя Цветан Симеонов, съобщиха от работодателската организация.

Това е първата среща на дипломата с българска институция след пристигането му у нас. Симеонов е запознал Кон Лино с моментното състояние на българската икономика, която е в период на възстановяване от последиците от пандемията и трябва да се справя с предизвикателствата на близкия военен конфликт в Украйна. Председателят на БТПП е подчертал и това, че през последните няколко години са пропуснати много икономически възвожности, включително инвестиционни проекти между България и Китай.

От посолството на Китай в София потвърдиха, че въпреки трудностите двустранният стокообмен между двета страни се развива в положителна посока. По информация от националната статистика през 2021 г. двустранната търговия достига 6.30 млрд. лева. Българският износ за Китай е в размер на 2.18 млрд. лева (+20.8%), а вносът от азиатската страна е на стойност 4-21 млрд. лева (+34.8%).

Китай е третият по големина търговски партньор на България сред страните извън Европейския съюз, като отстъпва само на Турция и Русия.

Търговският съветник на Китай е изразил желанието на посолството и БТПП да си сътрудничат с цел балансиране на двустранната търговия. Симеонов е обсъдил с гостите възможности за насърчаване на икономическите и инвестиционни връзки между компании от България и Китай.

От икономическото ни министерство кометираха, че е идентифициран потенциал и интерес за разширяване на българския износ за азиатската страна със селскостопански продукти и храни, вино, минерална вода, етерични масла и козметични продукти от тях, както и високотехнологични продукти с висока добавена стойност (продукти на химическата и фармацевтичната промишленост, продукти на електрониката, машини и части за машини, и други).

В сътрудничеството си с втората по големина световна икономика, България се стреми към привличане на сериозни китайски инвестиции в сектори, в които страната ни има традиционни предимства и такива, които осигуряват висока добавена стойност и повишена конкурентоспособност на икономиката – машиностроене, автомобилостроене и производство на авточасти, електроника и електротехника, информационни и комуникационни технологии, селско стопанство и хранително-вкусова промишленост.

По данни на БНБ, в края на 2020 г. общо инвестираните средства от Китай у нас са едва 119 млн. евро.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст