Песента на Kalush Orchestra – Stefania спечели международния песенен конкурс "Евровизия" 2022 в Торино. При първата част от гласуването от страна на националните журита като победител бе определена песента на Великобритания – Space man ("Космонавт") на звездата в ТикТок Сам Райдър. Но зрителският вот, добавен към този на журитата, отреди на Stefania първо място, а на Space man – второ.
На трето място бе поставена песента на Испания – SloMo на Chanel, на четвърто – Швеция с Hold Me Closer на Cordelia Jakobs и на пето – Сърбия с In Corpore Sano на Konstrakta.
Песента фаворит на украинската хип-хоп група Kalush Orchestra е била първоначално посветена на майката на рапъра в групата – Олег Псюк – Стефания, но после изпълнителите решават да я представят като вик за Украйна. "Полето разцъфва, а ти посивяваш. Изпей ми приспивна песен, мамо. Искам да чуя дума на родния език" – пеят от Kalush Orchestra. В песента са съчетани рап с фолклорни елементи. Тази песен е своеобразна ода за майката, която "ме разтърси, зададе ми ритъма, а вероятно и силата на волята. Не ми взе, а ми даде. Вероятно знаеше много повече неща от Соломон и заради това винаги ще върви до теб по разбити пътища".
От друга страна, независимо от качествата на песента, трябва да се имат предвид и правилата за гласуване на зрителите. Всеки има право да даде своя вот, за която песен си поиска, но не и за тази, която представлява страната, на чиято територия се намира. Имайки предвид, че заради войната в Украйна, над 6 млн. души са напуснали страната си, може да се очаква, че немалка част от тях са подкрепили своите сънародници от групата Kalush Orchestra, получили специално разрешение да напуснат родината си и да се явят на конкурса.
"Тази победа е за всеки украинец. Слава на Украйна" – обявиха победителите, излизайки на сцената, за да получат наградата си и с песента си да закрият конкурса. След изпълнението си отправиха призив: "Моля, помогнете на Украйна, помогнете на Мариупол, помогнете точно сега и на "Азовстал".
И българската публика даде най-много точки (дванадесет) за песента на Украйна. Начинът й на гласуване бе следният: една точка за песента на Норвегия, две – за Италия, три – за Великобритания, четири – за Румъния, пет – за Армения, шест – за Гърция, седем – за Молдова, осем – за Испания и десет – за Сърбия. Българската песен Intention на Intelligent Music Project, отпадна на полуфинала.
Победата на Украйна веднага повдигна въпроса кой ще бъде домакин на „Евровизия“ през 2023 година. По регламент държавата – победител организира цялото шоу, но е малко вероятно Украйна да е в състояние да го направи, още повече че държавната й телевизия стана мишена на руски атаки още в първите дни на войната.
Принципно, когато дадена страна не е в състояние да бъде домакин, така както се случва през 1980 г., когато Израел се отказва да бъде организатор, друга страна поема нейните ангажименти. В специално изявление след церемонията по награждаването организаторите от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) обявиха, че все още не е взето решение къде ще се проведе конкурсът през 2023 година.
Междувременно украинският президент Володимир Зеленски обеща: „Ще направим всичко възможно един ден да бъдем домакини на участниците и гостите на „Евровизия“ в украинския град Мариупол. Свободен, спокоен, възстановен!“











