След смъртта на шейх Халифа бин Зайед Ал Нахаян ОАЕ се окопитва – на вниманието на Иван Рачев

шейх Халифа бин Зайед Ал Нахаян

След продължително боледуване, на 13 май президентът на Обединените арабски емирства шейх Халифа бин Зайед Ал Нахаян почина на 73-годишна възраст. Министерството на президентските дела на ОАЕ обяви 40-дневен траур и тридневно прекъсване на работата и на държавната администрация, и на частния бизнес. Знамената също бяха спуснати наполовина.

Ден по-късно – на 14 май, Федералният върховен съвет на Обединените арабски емирства избра престолонаследника на емирство Абу Даби – шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян, за президент на страната. Той е брат на покойния шейх Халифа и трети син на шейх Зайед бин Султан Ал Нахаян – големият "виновник" за създаването на държавата Обединени арабски емирства и неин първи президент.

В назначаването на шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян за държавен глава няма нищо изненадващо, защото на практика той управлява емирствата от 2014 г., когато покойният му вече брат получава инсулт. Така че анализаторите на процесите в Близкия Изток не очакват кой знае какви сътресения в региона, нито радикални промени във вътрешната и външна политика на Обединените арабски емирства. Въпреки това те са единодушни, че кончината на шейх Халифа и назначаването на шейх Мохамед все пак е официална смяна на поколенията, която със сигурност ще повлияе на по-нататъшното развитие на ОАЕ.

Заклетите оптимисти и умерените скептици смятат, че тази смяна ще е за добро за държавата и региона, докато "останалите"… все още предпочитат да се въздържат от коментари. Засега обаче никой не поставя под съмнение по-нататъшната сплотеност на емирствата и стабилността на федерацията като основен приоритет на президентската администрация.

Възходът на емирствата е забележителен. И, противно на общоприетата логика, изобщо не се дължи само на несметните залежи от петрол и природен газ. Доказателство е снимката, на която е запечатана една и съща местност през 1990 г. и две десетилетия по-късно.

Само за справка – петролът в емирствата бликва за първи път през 50-те години на миналия век, през 1971 г. е създадена държавата Обединени арабски емирства, а реалният й възход започва едва в началото на XXI век. И по-специално – след като шейх Халифа става президент през 2004 година.

one col limit medium e40e409f 46fc 4551 bcc9 b57368192e6d

Като част от голямото начало, през 2008 г. създаденият него по-рано фонд Etihad Airways на практика спасява Дубай, изплащайки дълговете му в размер на 10 милиарда долара. В знак на признателност, през 2010 г. световноизвестната сграда „Бурдж Дубай“ получава днешното си име – „Бурдж Халифа“. 

Всъщност, поне в България е малко известно, че Обединените арабски емирства са едни от най-щедрите дарители на планетата. По публикации в медиите, само през 2018 г. помощта им в чужбина е достигнала 4.717 милиарда долара.

Три са преследваните цели:

– повишаване на международната стабилност чрез изкореняване на бедността,

– подобряване жизнения стандарт на хората, независимо от тяхната религия, език, идентичност и раса,

– трайно установяване на ефективни партньорства.

Основният фокус неизменно остава хуманитарната помощ и затова тя достига 18% от общия размер на подкрепата в чужбина.

И още един красноречив пример в тази посока: по данни на Министерството на външните работи и международното сътрудничество, през периода април 2015 г. – февруари 2018 г. Обединените арабски емирства са отпуснали на Йемен общо 2.78 милиарда щатски долара, разпределени в следните направления: образование, социални услуги, транспорт, производство, съхранение и доставка на енергия, здравеопазване, държавна администрация, развитие на гражданското общество. Казано на езика на статистиката, 73% от парите са за развитие, 26.9% са за хуманитарна помощ и едва 0.1% – за благотворителност. Освен Йемен, сред постоянните бенефициенти на ОАЕ са още Египет, Йордания, Афганистан и Сирия.

През 2012 г. шейх Халифа нарежда бърза подмяна на 12 500 жилищни постройки, построени преди 1990 година.С две думи, всички те трябва да бъдат съборени и построени отново, за което държавата заделя 10 милиарда дирхама (около 3 милиарда долара). Кампанията продължава около четири години…

През 2020 г. Обединените арабски емирства стават първата държава в Залива, която нормализира отношенията си с Израел. И в основата на този смел акт е наследникът – шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян, който е роден на 11 март 1961 година.

До вчера, официалните му титли бяха две – престолонаследник на Абу Даби и заместник-върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Обединените арабски емирства.

Неофициално, от 2014 г. насам той е признат за основен двигател на външната политика на ОАЕ и лидер в борбата срещу радикалния ислям. В нейна подкрепа през 2016 г. той посети папа Франциск във Ватикана, а през февруари 2019 г. приветства главата на римокатолическата църква в ОАЕ, отбелязвайки първото папско посещение на Арабския полуостров. Пристигането на папа Франциск съвпадна с конференция, озаглавена „Глобална конференция на човешкото братство“, организирана под патронажа на Мохамед бин Зайед.

През 2019 г. Мохамед бин Зайед обиколи света, с цел да популяризира инициативата "2019-а: Година на толерантността". Той постоянно участва в подобни начинания на регионално и глобално ниво с цел противодействие на насилствения екстремизъм. Сътрудничил си е с официални лица в Индия, Египет, в цяла Европа.

През 2019 г. учредява Глобалния фонд за съвместно съществуване – инициатива, разясняваща принципите и целите, описани подробно в Документа за човешкото братство, подписан от папа Франциск и великия имам на Ал Азхар.

Ето защо съвсем заслужено през 2019 г. „Ню Йорк Таймс“ посочва Мохамед бин Зайед за най-могъщия арабски владетел и за един от най-влиятелните хора в света.

Според по-развлекателните медии, шейх Мохамед "просто" е един от най-богатите хора на планетата, но това изобщо не е вярно.

Първо, защото нито той, нито покойният му предшественик някога са фигурирали в легендарната класация на „Форбс“ – „Топ 50 на най-богатите хора в света“.

И второ – защото в световната ранглиста на държавите с най-много милиардери, Обединените арабски емирства делят невзрачното десето място с Франция, но… не съвсем: двете държави разполагат с по 55 милиардера, но френските са по-богати – със своите 195 милиарда долара.

Първия житейски урок, новоизбраният държавен глава на Обединените арабски емирства получава на 10-годишна възраст. След като завършва Кралската академия в Рабат, баща му го праща да учи в Мароко. И, за да не остане и капка съмнение каква точно е целта на това „заточение“, Ал Нахаян заминава под чужда самоличност и „уреден“ да работи като сервитьор в най-обикновен ресторант.

През 1979 г. той завършва Кралската военна академия „Сандхърст“. Военната му кариера в родината също не минава под знака на фамилията: отначало служи в корпуса за обучение на офицери, после влиза в президентската гвардия, а накрая облича пилотската униформа на Военновъздушните сили на ОАЕ.

Кандидат-биографите на Ал Нахаян разказват любопитна случка от началото на 90-те – тогава той казва на американския помощник-държавен секретар Ричард Кларк, че иска да купи изтребител F-16. Кларк отговаря, че вероятно има предвид F-16A, моделът, който Пентагонът продава на американските си съюзници. Ал Нахаян му отговаря, че иска по-нов модел, за който е научил в рамките на Седмицата на авиацията. Кларк му отговорил, че този модел все още не съществува и че военните все още не са направили необходимите изследвания и разработки. Ал Нахаян упорито настоява, че ОАЕ ще плащат за научноизследователска и развойна дейност. Последвалите преговори продължават години наред и според Кларк Ал Нахаян създава по-добър F-16 от този на американските ВВС.

И според други американски източници въоръжените сили на Обединените арабски емирства са най-добре екипираната и обучена военна сила в региона, сравнима с тази на Израел. Наричат ги „Малката Спарта“, защото са активни и ефективни, въпреки малкия си състав. Любопитен детайл е, че Ал Нахаян прави бойното изкуство джиу джицу задължително в училищата. През 2014 г. той въвежда задължителната военна служба, при която младежите трябва да преминат през едногодишно обучение. Първи в пилотния проект са собствените му дъщери. Освен това Ал Нахаян кани за обучител и реорганизатор на военните сили на ОАЕ не кой да е а генерал-майор Майк Хиндмарш – бивш ръководител на Австралийското командване за специални операции. И резултатите не закъсняват – според проучване от 2020 г., цитирано от "Ню Йорк Таймс", реформите на Ал Нахаян успешно са повишили ефективността на армията от ОАЕ.

На практика политическата му кариера започва още през 2003 г., когато баща му го назначава за заместник-престолонаследник на Абу Даби.  

Година по-късно, когато след смъртта на баща им, шейх Халифа поема президентския пост в ОАЕ, Ал Нахаян става престолонаследник на Абу Даби, а след два-три месеца – през януари 2005 г. – е назначен за заместник-върховен главнокомандващ на въоръжените сили на ОАЕ и е повишен в чин генерал.

Освен това, малко преди това, от декември 2004 г. той става председател на Изпълнителния съвет на Абу Даби, отговарящ за развитието и планирането на емирството, влиза във Върховния петролен съвет и става специален съветник на президента Халифа бин Зайед Ал Нахаян.

В качеството си на ръководител на Съвета за икономическо развитие на Абу Даби – основната институция за икономическо планиране в страната, той поставя началото на инициативата "Шарака", имаща за цел да укрепи частния сектор в ОАЕ, да улесни предприемачеството и развиването на бизнес в Абу Даби.

През юни 2018 г. Мохамед бин Зайед одобрява 3-годишен стимулационен пакет от 50 милиарда AED, за да улесни дългосрочните икономически ползи както за ОАЕ, така и за инвеститорите. Той възлага и цялостен преглед на строителните разпоредби в опит да стимулира градското развитие.

В качеството си на заместник-председател на Върховния петролен съвет на Националната петролна компания в Абу Даби, който е основният орган, управляващ въглеводородните ресурси на Абу Даби, Мохамед бин Зайед ръководи изпълнението на няколко стратегии за диверсификация и за ценообразуване на газ. Под ръководството на Ал Нахаян, ОАЕ изграждат първия реактор за ядрена енергия в региона. Малко по-късно ОАЕ и САЩ подписват двустранно споразумение за мирно ядрено сътрудничество, което подобрява международните стандарти за неразпространение на ядреното оръжие.

За целите на икономическата диверсификация на ОАЕ Ал Нахаян е насочва инвестициите, свързани с отбраната, в печеливши проекти в различни сектори. Ал Нахаян е и ръководител на Mubadala Development Company, която от създаването си през 2002 г. представлява основният инвестиционен инструмент на правителството в социални и икономически инициативи, израз на търсената икономическа диверсификация. Чрез Global Foundries, собственост на Mubadala, Ал Нахаян е помогнал да се разработи производствена програма за полупроводници в ОАЕ, проправяйки път на модерни технологии, включително в енергийния сектор. Той планира да инвестира и 15 милиарда долара за развитието на слънчеви, вятърни и водородни енергийни технологии в страната си.

Ал Нахаян е и директор на инвестиционния орган на Абу Даби – Суверенният фонд за богатства на Абу Даби, чрез който се инвестират стимулиращи пакети на стойност от един милиард AED за развитие на модерни технологии в селското стопанство и земеделието, като специализирани роботи и проекти за добив на биоенергия.

В допълнение Мохамед бин Зайед ръководи и Икономическия съвет на "Тавазун" – свободната зона за развитие на отбранителни технологии, и Съвета за образование в Абу Даби.

В сферата на образованието основната му цел е повишаването на качеството му, така че да отговаря на най-високите международни стандарти. Той председателства и Центъра за стратегически изследвания на ОАЕ, като насърчава академичната ангажираност в икономическите и социално-политическите проблеми на страната, а също така и в решаването на въпросите за сигурността в региона. Спонсорира събития като Националния фестивал на науката и иновациите и основава Mohamed bin Zayed International Robotics Challenge, за да превърне ОАЕ в регионален център за изследвания в областта на роботиката.

След 2014 г., когато здравето на брат му шейх Халифа се влошава в резултат на прекарания инсулт, върху плещите на Ал Нахаян с цялата си сила се стоварва и външната политика на емирствата.

Но ангажиментите със съмишленици са приятни – с френския президент Еманюел Макрон, например, споделят общи интереси в противодействието на екстремизма и са съставили двустранна пътна карта за бъдещо партньорство в тази област. Освен това, през последните 7-8 години сътрудничеството между ОАЕ и Франция става всеобхватно – образование, икономика, инвестиции, енергия, космос, регионален мир и сигурност, отбрана и национална сигурност, борба с климатичните промени, култура. В опит да популяризира туризма, Мохамед бин Зайед подкрепя изграждането на уникалния Лувър – Абу Даби, в който са инвестирани над 1 млрд. долара, открит през 2017 г., и последван от проекта Гугенхайм – Абу Даби.

И за да разсеем всякакви подозрения в неразумно "културно" разточителство, ще отбележим, че през 2018 г. Мохамед бин Зайед пътува до Етиопия, за да се срещне с министър-председателя Абий Ахмед и да му „връчи“ първия транш от дарението на ОАЕ в общ размер от 3 милиарда долара. Негова е и инициативата за периодично подпомагане на Сомалия по време на продължителното засушаване.

Със Сингапур подписва меморандуми за разбирателство, в които двете страни се съгласяват да засилят сътрудничеството си в бизнеса, финансите, инвестициите, отбраната, развитието и образованието, опазването на околната среда и устойчивото развитие.

Освен в Близкия Изток, Африка и САЩ, шейх Мохамед бин Зайед поддържа топли отношения с държавите от бившия социалистически лагер. Престолонаследникът на Абу Даби се фокусира и върху опазването на природата, като оглавява усилията на ОАЕ за защита на застрашени видове по света. За целта създава фондация на свое име, разполагаща с 20 млн. долара. От тях дарява 1 милион за инициатива, насочена към предотвратяване смъртта на диви птици, предизвикана от електропроводи. Осигурява и финансова подкрепа за експедиции, довели до откриването на нов вид дърво в Перу. На негово име е кръстен рядък вид клен.

Но освен в опазване на дървета и птици, Ал Нахаян инвестира и в здравеопазване: 120 млн. долара за ваксини за децата в Афганистан и Пакистан; 30 млн. долара за борбата с маларията; 20 млн. долара за фонда Reaching Last Mile, целящ изкореняването на предотвратими заболявания в най-бедните страни в света. В размер на милиони са и даренията му за изследвания на рака и на бъбречните заболявания в американски университети. 

Ал Нахаян инвестира и в защитата на човешките права – дарява 55 млн. долара за борба с трафика на хора. През 2012 г. организира спасителната мисия по транспортирането на простреляната от талибаните пакистанска правозащитничка Малала Юсафзай до Обединеното кралство.

Година по-късно бъдещата носителка на Нобеловата награда за мир посещава Абу Даби.Тя специално подчертава ролята на престолонаследника в насърчаването на хуманистичните идеи на ислямските учения и му благодари както за нея, така и за помощта, оказана при спасяването на живота й. Тази благодарност обобщава накратко "летящия старт", с който Мохамед бин Зайед от няколко дни е поел президентския пост в Обединените арабски емирства.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст