Парламентът възложи на Сметната палата да извърши одит за съответствие при финансовото управление на "Български пощи" за периода от 1 януари 2019 г. до 30 април 2022 година. Решението беше взето единодушно със 166 гласа "за" след разисквания по питането на народни представители от "Възраждане" към вицепремиера по ефективно управление Калина Константинова за състоянието на пощите след хакерската атака. Предвижда се одитът на дружеството да започне от 23 май и срокът за внасяне в Народното събрание на окончателния доклад да е 29 август.
Първоначално се предлагаше одитът да обхваща периода от 1 януари 2020 г. до 30 април тази година, но по предложение на депутата от БСП Благовест Кирилов обхватът беше разширен. По предложение на Халил Летифов от ДПС срокът за внасяне в парламента беше удължен с един месец, за да се извърши щателен одит и да има по-задълбочен дебат по резултатите от проверката.
Във ваше правомощие е да възложите Сметната палата да извърши одит на "Български пощи", обърна се вицепремиерът Калина Константинова към депутатите. "Като принципал съм използвала всички правни механизми за проверка на състоянието на дружеството, това е начинът впоследствие да бъде потърсена отговорност от съответните лица", каза тя.
Министърът увери, че няма неизплатени пенсии и великденски добавки. Сто процента от потърсените пенсии са изплатени, каза тя. Преди това Никола Димитров от "Възраждане" обяви, че неговата парламентарна група ще подкрепи предложението на "Продължаваме Промяната" за ревизия на пощите. Той обаче посочи, че месец след хакерската атака, дружеството все още не работи добре и че по селата все още има хора с неизплатени пенсии и великденски добавки.










