В украинската компания „Нафтогаз“ се разглежда и е напълно вероятно да има ново съдебно дело с руския „Газпром“ относно транзита на природен газа. Това съобщава Sky News като се позовава на председателя на управителния съвет на държавната компания за добив, транспортиране и преработка на нефт и природен газ на Украйна Юрий Витренко.
А по-нататък съдебното дело може да стигне и до арбитраж, допуска Витренко.
Подробности по бъдещия съдебен процес засега не се съобщават.
В рамките на транзитния договор между „Газпром“ и Украйна за 2022 година се предвижда нагнетяването на 40 млрд. куб м природен газ. Според този документ руската компания може всеки ден да резервира по 109.6 млн. куб. метра. При това Украйна трябва да предоставя на „Газпром“ мощности за изпомпване.










