Бюджетни зрелища след политически цирк

Георги Гьоков

Едва ли бюджетният маратон в ресорната парламентарна комисия на 9 юни може да засенчи политическия цирк от предния ден, но определено зрелищната му част си заслужаваше. Още при гледането на първо четене на бюджета на ДОО лъснаха истини, които трудно могат да бъдат прикрити от управляващите. През 2019 г. 68% от пенсиите са плащани от осигуровки, сега – от 54%. Останалата част товари всички данъкоплатци. На това обърна внимание бившият финансов министър на ГЕРБ Кирил Ананиев.

Пенсията все повече се превръща в социално подпомагане, подкрепиха го и синдикатите.

Членът на Фискалния съвет Дора Андреева пък упрекна финансовия министър, че нищо не се прави за по-висока събираемост на осигуровките и му обърна внимание, че има цели сектори, които не си плащат осигуровките. Василев я попита кои са тези сектори и Андреева му каза директно: „Цялата сфера на услугите у нас”.

Синдикалистката Ваня Григорова пък му скочи с европейско проучване, според което 58% от работещите и 48 на сто от работодателите у нас не се осигуряват на реална сума. Тя поиска да се вдигнат осигуровките, на което възразиха от БСК. Те са изчислили, че фискалната тежест – сборът от преки и косвени данъци и осигуровки, у нас е 39.17%, докато във Великобритания например е 35%, докато теоретичният максимум е 40 на сто.

Депутатите от комисията по бюджет и финанси приеха на първо четене и актуализацията на бюджета на НЗОК. С промените, към бюджета на НЗОК се добавят над 65 млн. лева. Актуализацията се предлага заради увеличените приходи от здравносигурителни вноски. Близо 46 млн. лв. от тези средства ще бъдат насочени към болничната помощ, за извънболничната помощ са предвидени 10 милиона лева.  С други 4 милиона лв. ще бъдат покрити разходите по осигуряване на допълнителни 100 щатни бройки в системата на НЗОК от 1 юли 2022-ра. Тези хора ще се занимават с нови за здравноосигурителния фонд дейности по отпускането на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хора с увреждания.

Председателят на Бюджетната комисия Любомир Каримански атакува шефа на касата, че не е направено  нищо за изграждане на информационната система на НЗОК и Министерството на здравето. Премахването на клиничните пътеки не е започнало, при дигиталната здравна карта също нищо не се движи. Въпреки че промените са залегнали в коалиционното споразумение и до юни е трябвало да се представи анализ за внедряването им.

Ексфинансовият министър от ГЕРБ Кирил Ананиев пък уточни, че официални становища по трите бюджета ГЕРБ ще представи в пленарна зала.

Колкото до отражението на оттеглянето на министрите на ИТН, то явно няма да се пренесе и в парламента.  

Почти нито една от идеите на ИТН не се реализира, както е предложена. Това каза  Любомир Каримански от "Има такъв народ" преди заседението на бюджетната комисия. Но парламентът ще си работи, както досега, смята той. Мостовете между „Има такъв народ” и останалите коалиционни партньори не са прекъснати, особено с тези хора извън ПП. Той потвърди, че депутатите от ИТН ще подкрепят бюджета в частта му за социалната политика.

Каримански уточни, че ще запази поста си на председател на Комисията по бюджет и финанси в парламента, защото досега никой не е искал оставката му.

Още сутринта на 9 юни Каримански даде заявка да не се пречи на актуализацията. Тъй като тя трябва да се обсъжда на първо четене по-малко от 24 часа след внасянето в деловодството на НС и ще е необходимо депутатите да гласуват дали да я допуснат. "Няма вариант да затрудня приемането на бюджета, ще съдействам с каквото мога. Ще го подложа на гласуване така, както народните представители в комисията по бюджет и финанси гласуват, такъв ще бъде резултатът", каза Каримански.

„В актуализацията няма реформи, а само антикризисни мерки, призна самият вицепремиер Асен Василев”. Каримански даде пример с увеличението на пенсиите, като обясни, че осъвременяване на размера не означава реформа. "Трябва да се промени целият модел, така че да се гарантира принципа на справедливост и да се изчистят многото изкривявания", обясни депутатът от ИТН.

Според него много от числата в бюджета са неясни и не се разбира как се е стигнало до тях. Той например поиска повече яснота за изпълнението на инвестиционната програма на стойност 8.2 млрд. лева. Тя няма да бъде съкратена при актуализацията, но не е ясно дали отново средствата за инвестиции не остават като буфер, който ще се ползва в края на годината. Асен Василев наскоро увери, че инвестиционната програма ще бъде изпълнена, напомни Каримански.

Той даде пример с предложението за 0% ДДС за хляба.

"Може би някой ще каже, че идеята за диверсифицираната ставка в размер на 0% за производството на хляб и хлебни продукти е наша, но нашата мярка не спира по този начин. Ние предложихме и допълнение, в което да е ясно, че отделните елементи, участници в ценообразуването на хляба и хлебните продукти са по-важни и беше нормално експертите между коалицията и Министерство на финансите да седнат и да уточнят обхвата и начина, по който това може да се случи за най-уязвимите групи, не общо за всички", посочи депутатът.

Каримански каза още, че не е видял в бюджета да има предвидена компенсация за цените на тока за бизнеса. "Най-вероятно, ако Министерство на финансите, изобщо колегите от Министерски съвет, разчитат на някакви други буфери, които има, откъдето да вземат тези пари, вероятно ще има, но не мога да кажа със сигурност", добави той.

Въпреки честите си критични изказвания по повод членството на България в еврозоната той каза, че не е скептичен по този въпрос. 

"Аз също искам България максимално бързо да влезе в еврозоната, но нека да си свършим работата така, както Хърватска я свърши. Ние даваме Република Хърватска като пример, но не следваме нейния пример. Тя прие стратегически план още през 2018 година. Доколкото знам от централната банка, те са имали готовност с документ преди няколко години, но поради една или друга причина този документ не е бил довършен", обясни Каримански.

 

Минасян: Бюджет ще има

„Актуализацията на бюджета е възможна, въпреки коалиционните сътресения”, каза специално за „БАНКЕРЪ” Гарабед Минасян, член на екипа на Института за икономически изследвания при БАН. „Всичко е въпрос на пазарлък, при който най-вероятно ще има компромиси.”

Попитан за това как след като ИТН гласува само социалните мерки може да има цялостен бюджет, той обясни, че всяка мярка, която не събира достатъчно гласове може да бъде „преформатирана” по удобен начин дори и за част от опозицията. Минасян коментира, че „ГЕРБ са политици и едва ли склонни да отидат бързо на нови избори. На тях той противопостави отцепването на Слави, който не е политик и напълно му липсва политическо поведение. „Вижте как се прави единна политика в Европейския съюз и то с различни държави, често пъти с диаметрално противоположни разбирания. Ако това не го можем поне отчасти, отхвърлянето на актуализацията на бюджета ще означава само едно – предсрочни избори наскоро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст