С анализ или с план – как ще вървим към еврото?

Парламент комисия по бюджет и финанси обсъждане за еврото Асен Василев Димитър Радев

Комисията на парламента по бюджет и финанси и Комисията по въпросите на Европейския съюз не приеха на свое съвместно заседание решението за прилагането на Националния план за въвеждане на еврото в България, внесено от Любомир Каримански и група народни представители.

Предложението за отлагане на гласуването бе на Йордан Цонев от парламентарната група на ДПС. Мотивът му бе, че е необходимо да се прецизира точката, така че тя да отговаря на новата политическа обстановка в страната след излизането на „Има такъв народ“ от коалиционното правителство. Цонев бе категоричен, че пред нас не стои въпросът за или против еврото. А с решението просто трябва да се потвърди продължаването на процеса на присъединяване към еврозоната.

Общо 17 депутати бяха „за“ предложението на Йордан Цонев, а трима гласуваха против. Нито един не се въздържа.

Другата седмица всяка от парламентарните комисии ще гласува по тази точка поотделно. Нищо че тя бе отложена от миналата седмица, уж за да могат да участват при обсъждането й всички заинтересовани страни.

Иначе всички бяха съгласни, че има забавяне на процеса и въпросът е как да се ускорят нещата, ако искаме да се включим в срока – 1 януари 2024 година. При все това още се дискутира дори кое да е първо – Плана за присъединяване или изготвянето на оперативен план за приемане на еврото?

На предна линия отново изскочи сравнението с Хърватия. Въпреки че започнахме заедно пътя си към еврозоната, хърватите ни изпревариха. И причината е преди всичко в по-силната политическа воля в тази страна да постигне целите си, което не остана незабелязано и от Европейската централна банка.

От Асоциацията на банките в България заявиха на заседанието, че част от пътя при тях вече е извървян. Банките са основен, важен играч в процеса по придвижването към еврозоната и те са готови за съдействие в подготовката.

Очевидно е, че решението ни за приемането на единната европейска валута е политическо. Заедно с това обаче е важно да си направим добре сметката и то да се вземе на основата на детайлен анализ, в който, наред с  БНБ и банковата асоциация, да участват и бизнесът, и БАН и други институции. А се оказва, че години наред нищо не е направено.

При обсъждането на темата Кристиан Вигенин от БСП заяви, че неговата партия подкрепя присъединяването към еврозоната. Още повече, че това е залегнало и в коалиционното споразумение. Същевременно Вигенин напомни, че там е записана и необходимостта да се изготви стратегически анализ за ефектите от тази операция – с всички положителни страни, рискове и възможности.

Досега такъв анализ няма и поради тази причина председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански предложи да се постави срок, например 31 юли, за неговото представяне.

Според председателя на БНБ Димитър Радев експертите от банката имат готовност да изготвят такъв документ въз основа на натрупаната при тях документация. Но подчерта, че това ще е един първи вариант, който след това ще подлежи на обсъждане и доработване. Още повече, че има изключително много детайли, които да се вземат предвид. Гуверньорът отбеляза също така, че е важна и координацията с другите, които ще участват в разработката на анализа, например с Министерството на финансите.

Каримански смята, че депутатите са били малко пренебрегнати. На практика именно той предложи и организира дискусията в Народното събрание по Плана за присъединяване към еврозоната. За него е притеснително и това, че въпросът беше обсъждан най-напред в Министерския съвет преди да има публични дискусии.

Йордан Цонев го подкрепи, изтъквайки че парламентът още не се е произнесъл по плана – нито в зала, нито в Комисията по бюджет и финанси. Неговото становище е, че Народното събрание трябва да има поглед върху детайлите по тази тема, за да може да следи и изказва мнения по процеса за присъединяване към еврозоната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст