ВХОД / РЕГИСТРАЦИЯ

МВФ очаква растеж от 3.5-4.5% за румънската икономика

Международен валутен фонд

Международният валутен фонд е подобрил прогнозата си за икономическия растеж на Румъния на около 3.5-4.5% за 2022 и 2023 година.

"Икономиката на Румъния се възстанови добре след пандемията от ковид, но както и в други европейски страни се сблъсква в момента с рискове от забавяне. Войната в Украйна създаде нов натиск и рискове, които се виждат вече в растежа на цените на суровините. Той подхранва високата инфлация, дефицита на суровини и спадането на вътрешното и външното търсене", отбелязва ръководителя на мисията на МВФ за Румъния Ян Кес Мартин.

Той обаче уточнява, че тази прогноза е несигурна заради евентуалната ескалация на войната и от спирането на доставките на газ от Русия.

БВП на Румъния показа ръст от 6.5% през първото тримесечие на годишна база, а спрямо последната четвърт на миналата година повишението е с 5.2 процента.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Още от категорията..

Последни новини

Как ще гласувате на предстоящия местен вот на 29 октомври - с машина или на хартия?

Подкаст