Инфлацията у нас за юни спрямо месец май е 0.9%, съобщи Националният статистически институт. Покачването на цените от началото на годината (юни 2022 г. спрямо декември 2021 г.) е 10.1 на сто. Годишната инфлация за юни 2022 г. спрямо юни 2021 г. обаче скочи до 16.9 на сто. Toвa e нaй-виcoĸoтo й нивo oт мaй 1998 гoдинa, ĸoгaтo бe дocтигaла 18.8 процента.
Инфлацията за месец май спрямо април тази година беше 1.2 на сто. Годишното поскъпване на цените за май 2022 г. спрямо май 2021 г. беше 15.6 на сто.
Натиск върху инфлацията през юни оказва увеличението на цените на транспорта с 4.2% и в ресторанти и хотели – с 2.6 на сто. Цените за поддържане на жилищата, за вода, за електроенергия, за природен газ и други горива се повишават също. Жилищното обзавеждане, домакинските уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома поскъпват с 1.6 на сто.
При алкохолните напитки и тютюневите изделия се увеличават с 0.3 на сто. По-скъпо струват услугите в здравеопазването и съобщенията.
При някои стоки има и намаление на цените – на облекло и обувки с 0.2%, на хранителни продукти и безалкохолните напитки – с 0.1%, развлечения и култура – с 0.6 на сто.